Ознака: гасовод

Бектеши: Заинтересирани сме за создавање на гасоводот Петрич-Струмица

Заинтересирани сме за создавање на гасоводот Петрич-Струмица, рече министерот за економија, Крешник Бектеши за БНТ, истакнувајќи дека цел на Владата е продлабочување на соработката...

САД се заканија и кон напредокот на „Северен тек 2“

Гасоводот „Северен тек 2“ меѓу Русија и Германија нема да напредува доколку Русија ја нападне Украина, објави американскиот Стејт департмент. Како што се зголемуваат тензиите...

Заврши изградбата на Северен тек 2 – во октомври почнува испораката...

Изградбата на гасоводот Северен тек 2 е целосно завршена денеска наутро, соопшти рускиот гасен гигант „Гаспром“. Претседателот на Извршниот одбор на „Гаспром“, Алексеј Милер, ја...

Бизнисот со нетрпение го очекува новиот гасовод

Од аспект на бизнисот, сите енергенти се важни бидејќи се составен дел од оперативните трошоци на компаниите, но исто така важно е снабдувањето да...

„Балкански ток“ е комплетен

Jавното претпријатие „Србијагас” и унгарската компанија ФГСЗ на границата со Унгарија денеска го поврзаа гасоводот „Балкански ток“, преку кој во иднина гасот од Турција...

Експлозија во Кина, има загинати и тешко повредени

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гасовод во станбена област во централна Кина, соопштија локалните власти. Несреќата се случила...

Вучиќ го отвори Балканскиот тек: Наскоро значително пониска цена за приклучок...

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово го отвори новиот гасовод кој низ Србија поминува од бугарската до унгарската граница. - Ова за нас е голема и...

Македонија има интерес да се вклучи во изградба на терминалот за...

Претседателот на Владата Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Република Грција, оствари средба со Кристос Копелузос, извршен директор на групацијата „Копелузос“,...

Полскиот премиер: Гасоводот „Северен тек“ е опасен за Европа

Гасоводот „Северен тек 2“ е како Европа да инвестира во руско оружје и е опасен за Европа, рече полскиот премиер Матеуш Моравјецки за време...

Сугарески: Буџетот за 2020 обезбедува повеќе пари за патишта, гасовод и...

Предлог Буџетот на Министерството за транспорт и врски за 2020 година е развоен буџет, директно насочен кон потребите на стопанството и граѓаните и е...