-5.2 C
Skopje
24.1.2022 - 5:39

Ознака: гаснење

ЦУК: Ставени под контрола дел од пожарите, надзорот продолжува

Центарот за управување со кризи информира дека на и денес има неколку активни пожари на територијата на Македонија. Гори потегот помеѓу селата Барово и...

На терен – 583 полицајци ангажирани во гаснењето на пожарите

Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 7 часот наутро вчера до 7 часот денеска, во активностите за гаснење и превенирање на пожарите...

Помош и од Романија – во Македонија пристигнува авион со голем...

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, преку Фејсбук сподели информација дека Романија ќе испрати во земјава авион со голем капацитет за гаснење, како помош во...

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот...

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината. - Наградата од 10.000 денари...

Пожарот во Пехчево засега не може да се гасне со хеликоптери,...

Петте хеликоптери, два македонски и три српски хеликоптери, кои беа пратени да го гаснат пожарот во Пехчево се враќаат назад. Ова на социјачните мрежи го...

Ангелов: Пет хеликоптери тргнаа да го гаснат пожарот кај Пехчево

Пет хеликоптери од кои два македонски и три српски се на пат кон Пехчевскиот регион и заедно ќе го гаснат големот пожар што се заканува...

Спасовски: Четири српски хеликоптери им се приклучуваат на нашите два

Српските власти ни испратија четири хеликоптери за гаснење на пожарите, кои ќе се приклучат на нашите два и ќе сториме сѐ што можеме да...

Приземјени авионите за гаснење пожари

Ова е втора година по ред како трите специјализирани летала за гаснење пожари „канадери“, наречени ер-трактори, набавени во 2010 година, се приземјени, а причина...

Пакет за гаснење на пожарот

Универзитетските професори со кои контактираше „Нова Македонија“ посочија одредени недостатоци и предлози што би требало Владата да ги разгледа во насока на подобрување на...

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучени и...

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола, а пожарникарите цела ноќ...