Ознака: Гана

„Вооружен“ со љубов

ФИЛМ+ПРЕМИЕРА НА КИНЕНОВА Пишува: Гена Теодосиевска Малку филмови прават пресвртница во перцепцијата на бегалската криза, на раселените низ целиот свет, на бескуќниците, на осамените души кои...

Приведен германски државјанин, се обидел да пренесе мигранти од Гана

Синоќа во полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“ проведено е 33-годишно лице од Германија поради тоа што во патничко возило со...

Наставник во Гана танцува со децата за полесно да научат

Наставникот Саки Перси од Гана стана популарен на социјалните мрежи откако објави снимка на која игра со учениците. Тој вели дека сака да го...

Принцот Чарлс танцува подобро од Тереза Меј

Британскиот принц Чарлс учествуваше во традиционален танц во текот на неговата посета во Гана. Тој ја прифати поканата на домаќините, од кои на подарок доби инструмент...

Меланија Трамп помина низ „вратата од која нема враќање“

Првата дама на САД Меланија Трамп ја посети Гана, во рамките на нејзината турнеја низ Африка. Сопругата на американскиот претседател Доналд Трамп ја рагледа...

Кофи Анан ќе биде погребан во Гана

Поранешниот генерален секретар на ОН, Кофи Анан, кој почина на 18 август на 80-годишна возраст, денеска ќе биде погребан во неговата родна земја Гана. По...