Ознака: галичник

Жителите на Галичник завеани со снег

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, по пријава на жители и претседателот на месната заедница на Галичник, изврши увид на...

Се утврдуваат причините за пожарот над Галичник

Полициска екипа врши увид и ги утврдува причините за пожарот кој избувна вчера над Галичник. Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов...

Изгаснат пожарот над Галичник

Пожарот кој беснееше над Галичник е целосно изгаснат. Екипите сега интервенираат на делот кај далекуводите и се очекува брза локализација и гасење. Од месноста соопштија дека...

Хеликоптерот испратен во Галичник приземјен поради силниот ветер

Армискиот хеликотер со опрема за гаснење пожар е веќе во близина на Галичник. Стигнал во најбрзо што можел, но не можел да дејствува, заради...

Голем пожар беснее над Галичник, испратен е хеликоптер за гаснење на...

Голем пожар избувна попладнево над Галичник. Според информациите, зафатена е борова шума, а куќите не се загрозени. Од месната заедница Галичник соопштија дека пожарот избувнал над...

Попладневниот земјотрес предизвика штети во куќи во Галичник

Во одделни куќи во Галичник регистрирани се штети по земјотресот во 15:25 часот попладнево, со магнитуда од 4,8 степени и епицентар во Кичево, кој...

„Коегзистенција“ – тема на ликовната колонија во Галичник

Предноста на новите технологии овозможува и во вакви кризни времиња да ги одржуваме културните манифестации што се препознатливи по својот квалитет и во светот,...

Ликовната колонија „Галичник“ одбележува 30 години

Јубилејната изложба по повод 30 години ликовна колонија „Галичник“ ќе биде отворена вечерва, во 20 часот, во „Мала станица“. На изложбата ќе биде претставен...

Галичник пак свадбарски ќе живее

Утревечер, во 22 часот, како навестување на веселбата, предвиден е целовечерен концерт на Македонската филхармонија, под диригентската палка на Џијан Емин На утрешниот голем православен...

Галичка свадба од 12 до 14 јули

И оваа година, од 12 до 14 јули, по 46-ти пат, на падините на планината Бистра во живописниот Галичник ќе се одржи традиционалната културно-сценска...