Ознака: „Галичка свадба”

Петровден без „Галичка свадба“

Се одложува одржувањето на 47-то издание на традиционалната културолошка и туристичка манифестација „Галичка свадба“, која требаше да се одржи викендов, на Петровден (11 и...

Се одложува „Галичка свадба“

Советот на Месна заедница Галичник донесе одлука да го одложи одржувањето на манифестацијата „Галичка свадба“, која традиционално се одржува кон средината на јули, за...

Една недела свадбарска веселба

Карактеристика на годинешното 46-то издание на туристичката манифестација Галичка свадба, која се одржува од 1963-та, беше тоа што триесетина свадбарски обичаи и ритуали им...

Огнен и Марина ја крунисаа љубовта на 46-тата Галичка свадба

Во Галичник денеска се одржа 46-то издание на традиционалната културно-сценска манифестација Галичка свадба, која повеќе од четири децении ги негува свадбарските обичаи и ритуали...

Галичка свадба од 12 до 14 јули

И оваа година, од 12 до 14 јули, по 46-ти пат, на падините на планината Бистра во живописниот Галичник ќе се одржи традиционалната културно-сценска...

Јубилеен и спектакуларен настан

За двата јубилеја на атрактивната  „Галичка свадба“, 55 години од нејзиниот почетокот, во 1963 година, и 45-то издание, викендов во одлична организација, во извонредни...

Заев: Штитејќи го културното наследство го јакнеме нашиот идентитет

Штитејќи го културното наследство, го јакнеме нашиот идентитет, порача денеска од Галичник премиерот Зоран Заев, кој е покровител на годинашната манифестација „Галичка свадба“. Пред присутните,...

Завршува 45. Галичка свадба

Со изведување на свадбените ритуали и со венчавката на младенците  Тања Лепческа, со потекло од Галичник и Златко Димовски во  храмот „Св. Апостол Петар и Павле“,...

Почнува 45. Галичка свадба

Со поставување на свадбарското знаме денеска во преубавиот амбиент на селото Галичник на Бистра планина ќе почне 45. издание на Галичката свадба, една од...

Викендов 45. Галичка свадба, концерт во пресрет на манифестацијата

Во пресрет на 45. Галичка свадба која ќе се одржи викендов, на платото пред чешмата Упија во Галичник вечер од 22 часот ќе се одржи...