1.6 C
Skopje
16.2.2020 - 21:47

Ознака: галичица

Скопјани изградиле куќа во заштитена зона во Националниот парк „Галичица“

Двајца скопјани изградиле куќа на државно земјиште во Трпејца во зоната на строга заштита што е дел од Националниот парк „Галичица“ СВР Охрид поднесе кривична...

Албански државјанин фатен во незаконит лов на Галичица

Вчера по полноќ, во полициската станица Охрид бил приведен и задржан Н.Х.Л. од Република Албанија. Како што јави МВР во дневниот билтен, тој бил фатен...

Спасени двајца параглајдеристи кои паднаа на непристапен терен на Галичица

Двајца параглајдеристи кои паднаа денеска попладне на непристапен терен на планината Галичица се извлечени со помош на специјалци и хеликоптерите на МВР, по што...

Гори Националниот парк Галичица

Голем пожар го зафати Националниот парк Галичица. Дел од пожарот е ставен под контрола, но поради непристапноста на теренот дел од паркот гори. Според...

На 24 мај планинска трка низ Галичица

На 24 мај низ падините на планината Галичица ќе се одржи првата трка во планинско трчање „Охрид трејл“. На денешната прес-конференција свикана како промоција на...

Елените ќе се вратат на Галичица

Планирана е набавка на 24 женки и 6 мажјаци од видот европски елен преку отворена меѓународна јавна набавка. Овие единки ќе бидат згрижени во...

Украинец повреден при пад со параглајдер на Галичица

Параглајдерист од Украина вчера паднал на непристапен терен на планината Галичица. Алармирана била единицата за спасување на планина и непристапни терени, која успешно го извлекла...