Ознака: галерија

Најиздржливите луѓе со своите кучиња на трка со санки во Чешка

Во местото Шедивачкув, Чешка, се одржа традиционалната трка со санки кои ги влечат во кучиња. Низ фотографиите на британски „Гардијан“ може да се забележат...

Претседателскиот мандат на Доналд Трамп низ фотографии

Од фрлање на тоалетна хартија врз жртвите од ураганот Марија во Порторико, до неговите митинзи и говори во јавноста, фотографиите објавени во британски „Гардијан“...

Се изложува најобемниот циклус „Човек и простор“ на Родољуб Анастасов

Вечерва, во 19 часот, во галеријата „Јустина и Родољуб Анастасов“, во Музејот на градот, Скопје ќе се отвори самостојната изложба на Родољуб Анастасов, „Човек...

Педесет години Светска галерија на карикатури

Вечерва, во 19 часот, во Националната галерија на Македонија, објект „Чифте-амам“, ќе се одржи настанот „Остен“ со свечено отворање на ретроспективна изложба, ќе бидат...

Изложба на ликовни дела од автори од поранешна Југославија

Националната галерија на Македонија (НГМ) вечер од 19 часот во објектот Чифте амам ќе отвори изложба на околу 110 ликовни дела од југословенската збирка,...

„Попладнето на една идеологија“ во „Чифте-амам“

Меѓународната соработка на Националната галерија на Македонија со сродни институции од регионот ќе овозможи, вечерва во 19 часот, на македонската публика да ѝ се...

Денови на македонската фотографија повторно во Тетово

Во „Галерија“ се изложени 101 фотографија од 43 автори Во Тетово, по пауза од 23 години, викендов беа отворени 56-те едноподруго, Денови на македонската фотографија....

Битола претворена во ликовно студио и галерија под ведро небо

Веќе стана вообичаена слика. Цели 37 години, секој 24 мај, на денот кога се слави празникот на сесловенските просветители Кирил и Методиј, Битола се...

Здрави и весели оброци за вашето дете

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

На вистинско место во вистинско време

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"]