0.8 C
Skopje
26.10.2021 - 3:55

Ознака: газа

Израел нападна девет објекти на Хамас во Газа

Израел утрово бомбардираше девет „воени објекти“ на групата Хамас во северниот дел на Појасот Газа како одговор палестинските напади со балони-бомби во изминатите денови,...

На денешните протести во Газа повредени повеќе од 400 Палестинци

Регионалното Министерство за здравство на Газа соопшти дека повеќе од 400 Палестинци се повредени во денешните протести долж пограничниот ѕид со Израел, пренесува Израел Њуз. Министерството...

Најмалку 27 ракети и проектили истрелани од Појасот Газа кон јужен...

Најмалку 27 ракети и проектили денеска биле истрелани од Појасот Газа кон јужен Израел, но нема информации за жртви или причинета материјална штета. Светските медиуми...

Преселувањето на американската амбасада го запали Блискиот Исток

Одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја пресели амбасадата во Ерусалим, и тоа на денот на одбележувањето на 70-годишнината од формирањето на Израел,...

Газа во исчекување на нови насилства

Нови насилства се очекуваат денеска долж израелската граница со Појасот Газа, еден ден откако израелските војници пукаа врз палестинските демонстранти, убивајќи најмалку 58 луѓе,...

Израел уништи тунел на Хамас

Израел соопшти денеска дека уништил тунел на исламистичката група Хамас, што се наоѓал во близина на границата и го затворил главниот граничен премин со...

Либерман: Во појасот Газа нема невини

Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман изјави денеска дека „нема невини“ во појасот Газа, каде што израелската војска усмрти 30 Палестинци за само 10...

Израел најави остар одговор на протестите во Газа

Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман денеска изјави дека војската нема да го менува својот остар став кон масовните протести предводени од Хамас во...