10.8 C
Skopje
28.10.2021 - 19:31

Ознака: газа

Поради медицинска помош на луѓето Египет го отвора граничниот премин со...

Египет денеска го отвори граничниот премин со Газа, еден ден порано од планираното, со цел да се овозможи минување на студенти, луѓе на кои...

Гутереш запрепастен од страдањата на цивилите во Газа

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш е „шокиран“ од страдањето на цивилите во Газа, рече неговиот портпарол. - Генералниот секретар е згрозен од зголемениот број...

Немирна ноќ во Газа, истрелани околу 120 ракети

Израелската армија објави дека 120 проектили биле истрелани од Појасот Газа во текот на ноќта. Продолжена е вонредната состојба во градот Лод. Израел го...

Израел продолжува со воздушни напади, а Хамас со ракетирање

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинале денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа, вклучително и една жена...

Руски и израелски дипломати разговараат за деескалација во Појасот Газа

Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Сергеј Вершинин, денеска разговарал со генералниот директор на израелското Министерство за надворешни работи, Алон Ушпиз, за ситуацијата во израелско-палестинскиот...

Израел ја разгледува можноста за копнен напад на Газа

И по полноќ, конфликтот меѓу израелските и палестинските сили не стивна. Проектили летаа од двете страни со несмален интензитет. Бројот на жртви расте и засега...

Нетанјаху: Ќе ги засилиме нападите врз Газа

По денешното нагло зголемување на бројот на прекугранични ракетни напади на Палестинците, израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, најави дека ќе ги засили нападите врз Појасот...

Израел го затвори граничниот премин со Газа поради подметнатите пожари

Израел одлучи денеска да го затвори граничниот премин Карем Абу Салем, главната трговска рута на Појасот Газа, за сите влезови освен за хуманитарна помош...

Ракетен напад од Газа, Нетанјаху однесен во засолниште

Ракета беше лансирана од Појасот Газа во јужниот израелски град Ашкелон за време на посетата на премиерот Бенјамин Нетанјаху, поради што го тој накратко...

Израел уништил 10.000 документи и книги за палестинската историја

За време на израелските воздушни напади врз Газа во почетокот на мај, беше бомбардиран и еден од најважните културни центри во кои се чуваат...