15.8 C
Skopje
21.9.2021 - 1:33

Ознака: газа

Нагорно-Карабах и Газа дадоа увид во иднината на војувањето

Двата кратки конфликти, во Нагорно-Карабах минатата година и неодамнешниот во Газа, нудат приказ за иднината на војувањето, особено во поглед на користењето на воздушните...

Иранската војска претстави нов воен дрон со назив „Газа“

Иранската револуционерна гарда (IRGC) презентира пред јавноста нов борбен дрон, кој го носи називот „Газа“ во чест на Палестинците. Лидерот на Револуционерната гарда на исламистичкиот...

Израел го отвори преминот за да може Газа да добие помош

Израел денес го отвори преминот Керем Шалом за да дозволи помош да пристигне во палестинскиот Појас Газа, објавија израелските медиуми. Преминот се наоѓа на границата...

Бајден: Ќе ја обновиме Газа, а Хамас нема да добие ништо

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа вети хуманитарна помош и реконструкција на уништените објекти во Газа. Тој го поздрави договорот за прекин на огнот меѓу...

Стапи на сила примирјето во Газа – луѓето излегоа да прослават

Примирјето меѓу Израел и Хамас, кое беше постигнато со посредство на Египет, стапи на сила. Луѓето излегоа на улиците да го прослават примирјето. Хамас предупреди...

Гутереш: Ситуацијата во Газа е пекол за децата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, ситуацијата во Газа ја опиша како пекол за најмладите. Тој во своето обраќање во Обединетите нации побара...

Израел го прифати предлогот за примирје

Вечерва, израелскиот безбедносен кабинет ја прифати одлуката за прекин на огнот во Газа, пренесе „Џерусалим пост“. Не е прецизирано кога примирјето ќе стапи во сила,...

Израел и Хамас близу до договор за прекин на огнот во...

Во текот на вечерта започнаа да стигнуваат неофицијални вести дека утре ќе се случи примирје во Газа. Во тек е состанок на израелскиот безбедносен кабинет,...

Израел уништил тајни тунели во Газа

Израелската војска соопшти дека неутрализирала голем систем на тунели ископани од милитантите на Хамас во Појасот Газа. Израелските одбранбени сили тврдат дека нивните борбени авиони...

Бројот на жртви во Газа расте, дипломатските напори не даваат резултати

Нема мир на Блискиот Исток. Нови воздушни напади на Израел врз Газа, a Хамас возврати со пукање во воздушните бази. Израел тврди дека разговорот...