6 C
Skopje
21.11.2018 - 19:51

Ознака: Вучиќ

Вучиќ: Сакаа да ни го грабнат правото да транспортираме струја

Го победивме Косово во Европската мрежа на оперативен систем за пренос на електрична енергија (ENTSO-E). Ова е мала победа за нас, среќни сме бидејќи...

Грабар-Китаровиќ: Разочарана сум што нема напредок во разговорите со Србија за...

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ изјави дека е разочарана што не е постигнат напредок во разговорите со Србија за решавање на проблемот со исчезнатите лица,...

Вучиќ: Далеку сме од какво било компромисно решение за Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека не е на повидок решение за косовското прашање и дека е илузорно да се очекува на 11...

Вучиќ: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е прекинат поради неформирањето на...

Српскиот претседател Александар Вучиќ на средбата со шефот на Делегацијата на ЕП на парламентарниот одбор за стабилизација и асоцијација на ЕУ-Србија Едуард Кукан, меѓу...

Вучиќ и Тачи на 11 ноември можеби ќе бидат најблиску до...

Преговорите меѓу Белград и Приштина можно е конечно да се приближат до решение на 11 ноември во Париз, каде Александар Вучиќ и Хашим Тачи...

Блумберг: Вучиќ решен да ги помири етничките и територијалните разлики во...

Српскиот претседател Александар Вучиќ е решен да остане запишан во историјата како човек кој ги помири етничките и територијалните разлики во регионот кој е...

Јеремиќ: Договор меѓу Србија и Косово во првата половина на 2019...

Претседателот на српската опозициска „Народна странка“ Вук Јеремиќ, тврди дека претседателот Александар Вучиќ ги забрзува преговорите за разграничувањето и дека договорот меѓу него и...

Новинарите го возвратија ударот на Вучиќ

Коалицијата на новинари и здруженија на медиуми денеска оцени дека последниот напад на српскиот претседател Александар Вучиќ на Телевизијата Н1 е продолжение на „жесток...

Вучиќ: Недостасуваше нешто во понудата на ЕУ до Македонија за референдумот

По неуспехот на референдумот во Македонија и изборите во БиХ се охрабрувам да кажам дека имаме потреба од посилна ЕУ во регионот. Потребно ни...

„Газета Експрес“: Блокиран дијалогот Белград-Приштина

Неуспешното продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина на 7 септември во Брисел, односно одбивањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ да се сретне...