11 C
Skopje
25.9.2018 - 9:51

Ознака: Вучиќ

Делави: Не рековме дека ќе прифатиме сė што ќе договорат Вучиќ...

Амбасадорот во заминување на САД во Косово, Грег Делави изјави дека Вашингтон продолжува да бара договорот меѓу Приштина и Косово да произлезе од преговарачките...

Смени во српската војска, Вучиќ именуваше нов Началник на ГШ

Нов началник на Генералштабот на Армијата на Србија е генерал-мајор Милан Мојсиловиќ, изјави вечерва српскиот претседател Александар Вучиќ по средбата со министерот за одбрана...

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор.  - Важни се...

Вучиќ: Зошто територијалниот интегритет важеше до 2008 година, а сега не?

Српскиот претседател Александар Вучиќ укажа денеска по повод изјавата на германската канцеларка Ангела Меркел во Скопје дека територијалниот интегритет е појдовна точка за тоа...

Вучиќ: Дојдов на Косово за да се зачува мирот

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека дошол на Косово со цел да се зачува мирот, стабилноста и обидите да се подобрат односите меѓу...

Вучиќ во посета на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе почне денеска дводневен престој на Косово со посета на браната Газивода и Зубин Поток, јави Танјуг. Во Зубин Поток...

Косовската опозиција убедена дека средбата Тачи-Вучиќ пропадна поради нејзиниот притисок

Опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК) смета дека денешната средба во Брисел меѓу претседателите на Косово и Србија, Хашим Тачи и Александар Вучиќ, пропадна...

Заврши средбата Вучиќ-Могерини, српскиот претседател се враќа во Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја заврши средбата со шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини и се враќа во Белград, јави Танјуг. Вучиќ си заминал од...

Вучиќ нема да разговара со косовски претставници во Брисел, неизвесно продолжување...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ одлучил денеска да не разговара со претставници на Приштина во Брисел, изјави Марко Ѓуриќ, директор на српската Канцеларија за...

Косовска Митровица на нозе, Србите се надеваат на посета на српскиот...

Ден пред доаѓањето на претседателот на Србија Алексанадар Вучиќ на Косово, а по заканите од Приштина, што ја доведоа во прашање самата посета, Косовска...