10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 1:46

Ознака: вухан

Кина: Нема докази за прикривање на податоците за ковид-19

Висок службеник на кинеското Министерство за здравство изјави дека нема докази за обвинувањата дека Кина не ги споделила податоците со истражувачите на Светската здравствена...

Ставот на експертите од СЗО непроменет: Ковид-19 започна од пазарот во...

Пазарот во кинескиот град Вухан е сè уште најверојатната почетна точка за пандемијата ковид-19, изјавија членовите на Светската здравствена организација. Претседателот на невладината организација „Алијанса...

Кина: САД да ја повикаат СЗО за да го испита тамошното...

Кина денес ги повика САД да дозволат Светската здравствена организација (СЗО) да го испита потеклото на тамошното избувнување на епидемијата на ковид-19, откако СЗО...

Ковид-19 веројатно не потекнува од пазарот во Вухан

Според истражувањата на тимот на СЗО во Кина Ковид-19 веројатно не потекнува од пазарот во Вухан, бидејќи било утврдено дека вирусот циркулира на друго место...

СЗО: Потрагата за потеклото на пандемијата ќе трае со години

Член на тимот од Светската здравствена организација (СЗО) кој спроведува истрага во Вухан, кинескиот град каде првично беше откриен коронавирусот, вели дека е изненаден...

Тимот на СЗО го посети Институтот за вирологија во Вухан

Експертите на СЗО го посетија Институтот за вирологија во Вухан како дел од истрагата за потеклото на пандемијата на коронавирусот. - Институтот во моментов е...

Тимот на СЗО пристигна во ветеринарната установа во Вухан

Тимот на Светската здравствена организација (СЗО) пристигна во ветеринарниот објект во кинескиот град Вухан во потрага по траги од потеклото на пандемијата на коронавирусот,...

Експерти на СЗО конечно го посетија првото жариште во Вухан

Истражниот тим на СЗО го посети пазарот во Вухан, кој беше дистрибутивен центар за храна за време на заклучувањето од 76 дена минатата година. Десетчлениот...

САД бараат Кина да им овозможи послободен пристап на истражителите на...

САД бараат Кина да му дозволи на истражниот тим на Светската здравствена организација (СЗО) да има контакти во Вухан со медицински работници, поранешни пациенти...

Експертскиот тим на СЗО стигна некомплетен во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека двајца експерти од нејзината мисија за утврдување на потеклото на новиот коронавирус во Кина сè уште се во Сингапур,...