Ознака: вулканска ерупција

Евакуирани уште 800 луѓе по вулканската ерупција на шпанскиот остров Ла...

Стотици луѓе на островот Ла Палма на шпанските Канарски Острови се разбудија денеска во страв за своите домови и имот. Нова река од лава...

По вулканска ерупција, во Јапонија се појави нов остров

Јапонскиот архипелаг е збир од повеќе од 6.800 острови, а еден нов се појави пред неколку дена. Станува збор за маса почва во форма...

Нов Зеланд тагува додека трае тешката мисија

  Семејствата и пријателите на жртвите во вулканската ерупција на Нов Зеланд која се случи во понеделникот, тагуваат по нивните најблиски на церемонија наречена „Каракиа“....

Активирани два вулкани во Далечниот Исток

Вулканска активност на две локации во Далечниот Исток предизвикува страв кај локалното население на Филипините и во Индонезија. Вулканот на територијата на Филипините со...

Покривката од темнина ја одбележа најлошата година за човештвото

Страдањата во 1349-та година кога чумата збришала половина од светската популација, како и трагичните настани во 1918-та кога инфлуенцата однела 100 милиони животи, се...

Опасност од вулканска ерупција на Хаваите

Осум големи процепи се појавиле околу вулкакот Килауеа на Хаваите, при што оган, чад и магма излегуваат од земјата. Сеизмолозите велат дека активноста на вулканот...