17.5 C
Skopje
18.7.2019 - 9:38

Ознака: втора светска војна

Хирошима одбележува 73 години од експлозијата на атомската бомба

Хирошима денеска одбележува 73 години од атомското бомбардирање, со тажна меморијална служба за жртвите, а јапонските власти повикаа на елиминација на нуклеарното оружје, во...

Од Моклиште 75 години одекнува плачот по 12-те ваташки младинци

Бугарските фашисти на 16 јуни 1943 година во месноста Моклиште стрелаа 12 младинци на возраст од 15 до 27 години, сите од селото Ваташа....

Озлогласената Анс ван Дајк ја предала Ана Франк?

Ана Франк и нејзиното семејство, наводно, биле предадени од Еврејката Анс ван Дајк, која била погубена по Втората светска војна поради соработката со нацистите,...

Светот го почитува, Хрватска го игнорира – споменот на момчето кое...

Момче со високо подигнати раце и стиснати тупаници, околу чиј врат има бесилка, е прикажано на впечатливата црно-бела фотографија што се наоѓа на влезот...

Во ѕид од стара куќа пронајдена рачна бомба

Во Полициската станица Берово, синоќа во 8.00 часот, Б.С.(62) жител од село Русиново пријавил дека при рушење на стара куќа, во еден од ѕидовите,...

Во центарот на Берлин деактивирана бомба од Втора светска војна

Германски експерти за експлозив денеска деактивираа бомба од Втора светска војна во центарот на Берлин, откако беше евакуиран дел од градот што ја опфаќа...

Централен Берлин евакуиран поради „изворот на сето зло“

Масовна евакуација беше спроведена во централен Берлин, со цел експертите да можат да деактивираат бомба од Втората светска војна, пренесува Би-би-си. Во евакуацијата беа...

Полска бара компензација од 543 милијарди долари од Германија

Полските жртви од Втората светска војна треба да добијат 543 милијарди долари од Германија како отштета од Втората светска војна, соопшти синоќа претседателот на...