Ознака: втора светска војна

Како односот помеѓу Тито и идејниот творец на ЦИА ја обликуваше...

Мој драг маршале Тито... со овие зборови Вилијам Донован, познат и како Дивиот Бил, оснивачот на американскиот Уред за стратешки услуги (ОСС) кој претставува...

Експлозија на бомба од Втората светска војна во Минхен, има повредени

Три лица се повредени во експлозија што се случи денеска во близина на главната железничка станица во Минхен, Германија, соопшти градската противпожарна служба. Експлозијата била...

Почина последниот француски борец од Втората светска војна, имаше 101 година

Последниот француски борец од Втората светска војна кој беше одликуван со орден „Другар на ослободувањето“, Хуберт Гермен, почина на 101-годишна возраст, објави денеска француската...

Гранати и рачна бомба од Втората светска војна пронајдени крај Дебарското...

Две гранати и една рачна бомба од Втората светска војна се пронајдени крај Дебарското езеро. Вчера во полиција било пријавено дека на крајбрежјето на Дебарското...

Јапонија одбележува 76 години од атомскиот напад над Хирошима

Денеска во јапонскиот град Хирошима се одржува комеморација по повод атомскиот напад над овој град кој беше прв таков напад во историјата на човештвото...

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на „Машката плажа“ во Струга. СВР Охрид соопшти дека пронајдената муницијата потекнува од Втората...

Пилотот-камикаѕе кој избега од смртта ја потсетува Јапонија на нејзиното страшно...

Казуо Одачи е еден од последните живи членови на групата јапонски пилоти од Втората светска војна која не беше предвидено да преживее. Одачи е...

Пендаровски: Чувањето на слободата е важно еднакво колку и самиот чин...

Претседателот Стево Пендаровски, упати порака по повод 11 Октомври – Денот на народното востание. - Карактерот на еден народ се цени според неговото однесување во...

Одбележана 75-годишнината од завршувањето на Втората светска војна

На улицата 9 Мај, кон спомен-обележјето посветено на 75-годишнината од Големата Победа денеска, се одржа свечена церемонија по повод 75 години од завршувањето на...

Американската одлука за фрлање на атомска бомба врз Хирошима предизвикува поделби...

Историчарите и воените лица имаат различни мислења за прашањето дали американското бомбардирање на Јапонија во 1945 година стави крај на Втората светска војна и...