15.8 C
Skopje
30.3.2020 - 14:07

Ознака: втора светска војна

Меркел: Коронавирусот е најголем предизвик од Втората светска војна

Германија поради пандемијата на коронавирусот минува во најтешките периоди уште од Втората светска војна, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. Во првото телевизиско обраќање до нацијата...

Детектирани обиди да се измамат Македонците уште по Втората светска војна

Пишува: Блаже Миневски Настојуваат да нѐ убедат дека се најарните Македонци и дека само тие мислат за доброто на Македонија. Од името на тоа свое лажно...

Во Аушвиц преживеаните се сетија на ослободувањето

Преживеани заробеници од Аушвиц, логорот на смртта каде нацистите извршиле геноцид во Втората светска војна, се собраа денеска за да ја одбележат 75-годишнината откако...

Eвакуирани 4.000 луѓе во Италија поради бомба од Втората светска војна

Италијанските власти евакуираа 4.000 луѓе од центарот на северниот град Болцано поради деактивирање на авионска бомба од Втората светска војна. Бомбата е деактивирана утрово за...

Изложбата „Борба и страдање – полските граѓани за време на Втората...

Изложбата „Борба и страдање - полските граѓани за време на Втората светска војна“ ќе биде отворена денеска (среда) напладне во изложбениот салон на ЦК...

Полска ќе евакуира 42 илјади граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од Втората светска војна, во...

Евакуирани 15 илјади луѓе во Германија поради бомба

Повеќе од 15 илјади луѓе вчера биле евакуирани во Хановер, Германија, поради пронајдена бомба од Втората светска војна. Тие се вратиле во своите домови денеска...

Германскиот претседател побара прошка за полските жртви

Германскиот претседател, Франк Валтер Штајнмаер денеска на комеморацијата во Полска побара прошка за полските жртви на германската тиранија во Втората светска војна. -Се поклонувам пред...

Путин: Некои земји ги извртуваат причините за Втората светска војна

Во некои земји континуирано се наметнуваат срамно неточни причини за почетокот на Втората светска војна, рече денеска рускиот претседател Владимир Путин, во поздравно обраќање...

Официјален погреб на жртвите на медицински експерименти на нацистите

Посмртни останки од жртвите што нацистите ги користеле за медицински експерименти, ќе бидат погребани денеска, повеќе од 70 години по завршувањето на диктатурата на...