Ознака: ВТА

Кенин е прогласена за тенисерка на годината

Таа е осма Американка што го освои признанието на ВТА за тенисерка на годината, приклучувајќи им се на С. Вилијамс, Навратилова, Давенпорт, Остин, Еверт,...

Тениското топче ќе мирува до 8 јуни, замрзнати се и ранг-листите

Епидемијата на коронавирусот ги натера водечките тениски организации (АТП, ВТА, ИТФ) да ги одложат сите закажани турнири што требаше да бидат одиграни до 8...

Ролан Гарос во септември, можен нов датум и за САД опен

Вториот годинашен тениски гранслем-турнир, францускиот Ролан Гарос што требаше да се одржи од 24 мај до 7 јуни, ќе се игра помеѓу 20 септември...

Осма победа во низа за Ѓорческа

Лина Ѓорческа (435-та на ВТА-листата), која е прва носителка на тенискиот турнир во Анталија (Турција), денеска треба да игра во полуфиналето, против Мариана Закарлјук...

Ѓорческа во второто коло, за напредок на ВТА-листата

Ѓорческа е прва носителка на турнирот во Анталија (Турција), каде што во неделата го освои претходниот турнир во тој град, нејзин десетти во кариерата...

Се очекува нов скок на Ѓорческа на листите на ВТА

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа неделава играше во второто коло во поединечна конкуренција и во четврт-финалето во игра на двојки на турнирот во Романија, со...

Лина Ѓорческа напредува на двете листи на ВТА

Лина Ѓорческа од денеска ќе настапува на нов тениски турнир, во Германија, каде што во првото коло треба да се сретне со Ирина Фетецау...

Неизвесно е учеството на Гауф во главната ждрепка за САД опен?

Според правилата на ВТА за возраст, таа не може да добие покана за настап за гранслемот, но може да учествува во квалификациите Неизвесно е учеството...

Ѓорческа против Американката Дејвис во 1-то квалификациско коло во Њујорк

Американката Лорин Дејвис (24) ќе ѝ биде противничка на најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа (24), во денешното 1. квалификациско коло на гранслем-турнирот, Отвореното првенство...