Ознака: вселенски патријарх

Вселенскиот патријарх му подари на архиепископот Стефан комплет архиепископски панагии

Раскошен комплет од архиепископски панагии за време на официјалниот прием на целата црковна и државна делегација од Македонија, му подари Вселенскиот патријарх г. г....

Со примањето на Охридската архиепископија во канонско единство изградивте одбранбен ѕид...

Група интелектуалци со отворено писмо му се заблагодарија на вселенскиот патријарх Ваша Сесветост, сепочитуван Татко на Православните и Вселенски Патријарх Г. Г. Вартоломеј, Ние, долу потпишаните...

Пендаровски и Вселенскиот патријарх разговараа за решавање на статусот на МПЦ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Истанбул, Турција, се сретна со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски патријарх. На средбата се разговараше...

Пендаровски до Вартоломеј: Употребете го своето апелационо право, да бидеме еднакви...

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх. -...

Вселенскиот патријарх со црковно-дипломатски слалом

„Нова Македонија“ во неколку наврати анализираше колку македонското и украинското црковно прашање имаат сличности и разлики и дали и како Вселенската патријаршија може да...

Вселенскиот патријарх ќе се сретне со Ципрас и Павлопулос

Посетата на Грција поради учеството на еколошки симпозиум, Вселенскиот патријарх Вартоломеј ќе ја искористи да се сретне со грчкиот државен врв. Денеска попладне Вартоломеј ќе...

Томос од вселенскиот патријарх

Претседателот Петро Порошенко на 17 април одржа средба со шефовите на фракциите на Врховната рада на Украина и ги повика да го поддржат обраќањето...