-5.2 C
Skopje
24.1.2022 - 4:54

Ознака: вселенска мисија

НАСА ги претстави десетмината избрани

Американската вселенска агенција (НАСА) избра 10 нови астронаути, од кои половината се воени пилоти. Вселенската агенција претстави шест мажи и четири жени за време...

Русија и Америка се договорија за заедничка мисија на Венера

Русија постигна договор за истражување на планетата Венера во заедничка мисија со САД, изјави шефот на руската вселенска агенција Роскосмос, Дмитриј Рогозин. - Со Американците...

Астронаутите од Меѓународната вселенска станица се вратија на Земјата

Четворица астронаути од капсулата „Спејс екс“ „Кру Драгон“ вчера безбедно слетаа во Мексиканскиот Залив на брегот на Флорида. Тие ја завршија мисијата на НАСА...

Кинеска астронаутка испиша историја со вселенската прошетка

Кинеската астронаутка Ванг Јапинг влезе во историјата со тоа што стана првата Кинеска која направи вселенска прошетка, соопшти Националната вселенска агенција. Ванг и нејзиниот колега,...

Незадоволството насочено кон Безос го засени успехот на неговата вселенска мисија

Успехот на неодамнешната вселенска мисија на Џеф Безос предизвика лош публицитет за индустријата на вселенскиот туризам поради негативните реакции во јавноста поттикнати од неговото...

Најбогатиот човек во светот денеска ќе патува во вселената

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, денеска ќе патува во вселената со ракетата „Њу Шепард“ на својата компанија „Блу Ориџин“, како дел од екипажот...

Кинескиот ровер „Џуронг“ успешно слета на Марс

Кина стана втората земја чие летало успешно слета на површината на Марс, по САД, откако Тајнвен-1 го спушти роверот „Џуронг“ на ледениот дел на...

Астронаутите на НАСА се вратија на Земјата по мисијата на ИСС

Четворица астронаути се вратија на Земјата по мисијата на Интернационалната вселенска станица (ИСС) во првото ноќно слетување на НАСА по 53 години, пренесуваат светските...

Босанското село Језеро се подготвува за следење на слетувањето на „Персеверанс“...

Жителите на селото Језеро во БиХ се подготвуваат да се соберат пред видео-екранот во дворот на нивното единственото училиште, за денес во 21.48 часот...

Објавена првата фотографија од Марс снимена од сондата „Амал“ на ОАЕ

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) ја објавија првата фотографија од Марс, снимена од нивната сонда „Амал“ (надеж) која кружи околу Црвената планета. На фотографијата снимена на...