Ознака: Вселенската патријаршија

Дали МПЦ сама ќе вари свето миро?

Во врска со светото миро, во православието има различни искуства. Некои високи црковни православни достоинственици сметаат дека автокефалната црква мора сама „да вари свето...

За СПЦ Вселенската патријаршија повеќе не е врховна црковна власт

Митрополитот црногорско приморски Амфилохије порача дека автокефалноста на православната црква во Украина нема да влијае на статусот на црквата во Црна Гора. Тој додава дека,...