14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 16:47

Ознака: вселена

Туристичкото летало на „Вирџин галактик“ е подготвено за првиот пробен лет

Туристичкото летало на „Вирџин галактик“ е подготвено за првиот пробен лет. Ова ќе биде првиот лет со екипаж, кој ќе полета од наменски изградениот...

НАСА ќе плаќа само еден долар за примероци од Месечината

Американската вселенска агенција (НАСА) ќе и плати на компанијата за собирање примероци од Месечината само еден долар, откако оваа понуда била прифатена како најдобра. Изминатиот...

Кина ја испрати мисијата за собирање материјал од Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од  Месечината, со што ќе стана првата земја што тоа го прави...

НАСА полага големи надежи во мегаракетата „Ес-ел-ес“

НАСА конструира огромна ракета наречена „Систем за вселенско лансирање или скратено „Ес-ел-ес“ со цел да испрати астронаути на Месечината, а потоа евентуално и на...

Преземањето на одговорноста на НАСА го претвори Маск во модерниот титан...

Новолансираната капсула на „Спејс Екс“, наречена „Змеј“, која завчера полета од вселенскиот центар „Кенеди“ на Флорида, успешно стигна до Меѓународната вселенска станица, и ќе...

Мистериозниот сјај на месечината Европа

Чудни нешта се случуваат кога радијацијата ќе допре до ледената површина на една од месечините на Јупитер Авторка: Марина Корен Атлантик На прв поглед не изненадува фактот...

Ретки фотографии од НАСА на аукција во „Кристи“

Околу 2.400 фотографии што ја документираат златната доба од истражувањето на вселената се ставени на аукција во аукциската куќа „Кристи“. Најголема сензација на аукцијата е...

Милијардерот кој извикуваше „вселена“ е решен да го оствари својот сон

Авторка: Џеки Вотлс Си-ен-ен Ричард Бренсон, авантуристичкиот британски милијардер кој ја основа „Вирџин галактик“ во 2004 година вети дека прв ќе развие приватно вселенско летало што...

Кинески робот ќе бара злато во вселената

„Ориџн спејс“ во ноември ќе лансира ракета „Лонг марч“, со која ќе управува Кинеската национална вселенска станица. Во ракетата ќе се наоѓа првиот робот...

Астронаутка на НАСА од вселената ќе гласа на претседателските избори во...

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните избори во САД, објавува...