12.8 C
Skopje
26.9.2021 - 2:00

Ознака: вселена

Џеф Безос ќе лета во вселената заедно со неговиот брат

Џеф Безос објави дека тој и неговиот брат Марк Безос ќе летаат во вселената следниот месец. - Од петгодишна возраст сонував да патувам во вселената....

Неконтролираниот пад на кинеската ракета го потенцира проблемот со вселенскиот отпад

Во текот на викендов кинеската ракета наречена „Долг марш 5Б“ ќе падне на Земјата и поголемиот дел од неа веројатно ќе согори при враќањето....

Додека целат кон вселената, милијардерите не се грижат за работниците на...

Најбогатите луѓе на светот, Илон Маск и Џеф Безос, се искрени во нивните намери дека сакаат да ги колонизираат другите планети и општо, вселената....

Русија и САД ќе соработуваат во вселената до крајот на 2030...

Русија го потврдила продолжувањето на Договорот за соработка во вселената со САД до крајот на 2030 година, пренесува „Ројтерс“. - Договорот меѓу Русија и Соединетите...

Јапонски милијардер бара осум лица кои би летале на Месечината

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава покани осум лица да му се придружат на патување околу Месечината на приватен лет од компанијата „Спејс екс“ на Илон...

Шкотланѓанец собира пари за да го прати пријателот-рамноземјанин во вселенатa

Шкотланѓанецот Марк Гаулд организира кампањата за собирање пари преку интернет, за да испрати еден пријател-рамноземјанин (верува дека Земјата е рамна - н.з.) во вселената...

Вселената станува ново боиште во ривалството помеѓу САД и Кина

Меѓу најзначајните прашања за националната безбедност со кои се соочува американскиот претседател Џо Бајден е како да се справи со заканата која Кина ја...

2020 година откри дел од убавините на вселената

Од фотографијата на вселенскиот телескоп Хабл, кој го слави својот 30-ти роденден, до неверојатното собирање примероци од астероид, ова се само дел од најдобрите...

Јапонците прават дрвени сателити за да го намалат вселенскиот отпад

Јапонската компанија „ Сумитомо форестри“ и универзитетот во Кјото ги здружија силите за да го конструираат, како што се надеваат, првиот сателит направен од...

„Прстенот на Ајнштајн“ снимен од вселенскиот телескоп „Хабл“

Телескопот „Хабл“ неодамна сними ефект на гравитациска леќа кој претставува совршен пример за „Ајнштајновиот прстен“. Официјалниот назив на оваа појава е ГАЛ-ЦЛУС-022058с, но попознат...