29.8 C
Skopje
27.9.2021 - 17:52

Ознака: вселена

Откриени тајните од епската „прва мисија на последната планета“ на НАСА

Ракета со големина од 68 метри беше лансирана од Кејп Канаверал, САД, во 2006 година, носејќи ја сондата тешка околу 450 килограми, наречена „Нови...

„Рамноземјашите“ појаснија зошто човекот не паѓа кога ќе дојде на работ

Повеќе од 200 луѓе кои веруваат дека Земјата е рамна плоча се собраа на тридневна конвенција во Англија на која, меѓу другото, „појасниле“ зошто...

Астронаут шеташе во вселената, а има фобија од височина

Додека астронаутот на НАСА Џозеф Акаба се прошета во вселената за време на неодамнешното патување до Меѓународната вселенска станица, не му беше сеедно, со...

„Спејс екс“ го испрати сателитот ТЕСС во вселената

Со помош на Елон Маск, НАСА го испрати во вселената сателитот дизајниран за наоѓање нови планети Американската национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) го испрати...