7.2 C
Skopje
21.11.2019 - 2:51

Ознака: вселена

Регистрирана првата светлина во длабоката вселената од руско-германскиот телескоп

Проектот за мапирање на универзумот, во соработка со руски и германски научници, ги даде првите резултати три месеци по лансирањето. Научниците се надеваат дека...

Збогум за првиот космонаут што прошета во вселената

Советскиот космонаут Алексеј Леонов, првиот човек што излезе од леталото во вселената и беше командант на првата заедничка вселенска мисија помеѓу Советскиот Сојуз и...

НАСА кон крајот на октомври ќе испрати две жени во вселената

Американската вселенска агенција НАСА објави дека две жени коишто се наоѓаат на Меѓународната вселенска станица во октомври за првпат заедно ќе заминат во веселената. Астронаутите...

Вселенски диџеј ја забавуваше Ибица

Астронаутот, инженер и сега диџеј Лука Пармитано за првпат во историјата пушташе музика од вселената. Астронаутот на Европската вселенска агенција (ЕСА) ја постави својата...

Индија ќе ги спроведе првите вежби за вселенско војување

Индиската армија ќе ја спроведе својата прва симулирана вежба за вселенско војување, наречена IndSpaceEx, пред крајот на неделата, објави „Тајмс оф Индиа“, цитирајќи официјални...

Рускиот робот ФЕДОР е подготвен за првото вселенско патување

Рускиот хуманоиден робот ФЕДОР на 22 август ќе тргне кон Меѓународната вселенска станица и таму ќе помине една и пол недела, најави денеска генералниот...

Макрон ќе му парира на Трамп во вселенската трка за вооружување

Францускиот претседател Емануел Макрон најави формирање воена команда за вселената, за време на говорот во пресрет на националниот празник Денот на падот на Бастилја. -...

Ракетата „Фалкон Хеви“ лансирана во вселената со 24 сателити

Американската компанија „Спејс екс“ денеска ја лансираше својата најголема ракета „Фалкон Хеви“, која во вселената однесе 24 истражувачки сателити, но и капсула со пепелта...

Визиите на Маск и Безос за индината на човештвото во вселената

Вселената е големо место, богато со ресурси и неистражени простори. Па така, луѓето отсекогаш посакувале да можат да ја напуштат планетата Земја и да...

Границите на Земјината атмосфера се наоѓаат многу подалеку од Месечината

Истражувачите дојдоа до неверојатно откритие. Надворешната атмосфера на Земјата се проширува многу подалеку отколку што се очекуваше, поточно околу 630.000 километри, што е приближно...