10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:57

Ознака: вселена

Албанија догодина ќе испрати сателити во орбитата

Албанскиот премиер Еди Рама на денешната пленарна седница на Парламентот најави дека во текот на идната година владата ќе испрати два сателита „Албанија1“ и...

Чудни радиобранови од средиштето на Млечниот Пат ги збунуваат научниците

Астрономите забележале чудни радиобранови кои доаѓаат од средиштето на Млечниот Пат. Според нова студија, забележаниот енергетски сигнал не е како другите досега проучени феномени,...

Почна продажбата на билети за туристички вселенски летови

Компанијата за вселенски туристички летови „Вирџин галактик“, во сопственост на Ричард Бренсон, соопшти дека ги пушти во продажба картите за вселенски летови по цена...

Безос: Благодарност до вработените и купувачите од „Амазон“, вие плативте за...

Џеф Безос, најбогатиот човек во светот, пред неколку дена беше во вселената на десетина минути. Педесет и седумгодишниот милијардер полета на работ на вселената девет...

Американските вселенски сили бараат европски сојузници за одбрана на орбитата

Вселенските сили на САД бараат начини за развој на соработката со европските држави со цел да се противстават на заканите во орбитата од Русија...

Безос полета до вселената и се врати на Земјата

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, денеска успешно полета до вселената со неговото вселенско летало „Њу Шепард“. Основачот на „Амазон“ во леталото беше придружуван...

Меѓу ѕвездите се гледа богатство со доаѓањето на ерата на вселенскиот...

Подвигот на сер Ричард Брансон, кој со ракетата на неговата компанија „Вирџин Галактик“ вчера се издигна на 88 километри над Земјата, се смета како...

Ричард Брансон успешно стигна до работ на вселената

Британскиот милијардер сер Ричард Брансон успешно стигна до работ на вселената со ракетата на неговата компанија „Вирџин Галактик“. https://www.youtube.com/watch?v=RTpWYWIfP7Y Компанијата емитуваше пренос во живо од историскиот...

Милијардерот Ричард Брaнсон денеска лета во вселената

Компанијата „Вирџин Галакси“ на милијардерот Ричард Брансон денеска ќе изврши пробен туристички лет во вселената. Брансон ќе биде меѓу шесте патници во ракетата со крила,...

НАТО гледа кон вселената, Бугарија свртена кон минатиот век

Евроатлантските сојузи во своето членство имаат кочничари што го забавуваат развојот на демократијата За жал, и НАТО, но и самата ЕУ меѓу своите членки имаат...