13.8 C
Skopje
18.10.2021 - 21:34

Ознака: вселената

„Спејс-икс“ ги однесе првите туристи во вселената

Со ракетата „Спејс-икс“ на Илон Маск во вселената полетаа првите четворица вселенски туристи - цивили. Вселенските туристи безбедно го завршија своето патување во орбитата...

„Вирџин галактик“ го најави своето патување во вселената на 11 јули

Компанијата „Вирџин галактик“ најави дека ќе организира нов тест-лет во вселената, кој треба да се случи на 11 јули, а во кој првпат ќе...

Новата песна на „Колдплеј“ пуштена во вселената

Британскиот бенд „Колдплеј“ избра необичен начин да го одбележи објавувањето на својот најнов сингл „Higher Power“. Групата, чии најпознати хитови се „Paradise“ и „Viva...

Русите го држат рекордот за најдолго време во вселената

Русија прослави 60 години од првиот лет на Јуриј Гагарин околу орбитата на Земјата, но патувањата во вселената сега изгледаат сосема поинаку оттогаш. Иако...

Главниот лик на првиот филм снимен во вселената ќе биде жена

Продуцентите одлучија дека главниот лик во првиот филм снимен во вселената сепак ќе биде жена, иако претходно беше најавено дека ќе се одржи кастинг...

НАСА на аукција продава фотографии од вселената

Американската вселенска агенција НАСА започна онлајн аукција преку која луѓето од целиот свет можат да купат фотографии што ја прикажуваат златната доба на истражување...

Пристигнуваат мистериозни поздрави од вселената

Приближно на 161 ден, од вселената пристигнуваат мистериозни сигнали. Неодамна астрономите повторно забележале брз радиосигнал познат како ФРБ 121102, кој се повторува во правилен...

„Спејс екс“ до 2022 г. планира да испрати туристи во вселената

Компаниите „Спејс екс“ и „Спејс адвенчрс“ потпишаа договор за туризам за испраќање четворица патници во Земјината орбита до 2022 година, со вселенското летало „Кру...