17.8 C
Skopje
18.6.2021 - 8:39

Ознака: Врховен суд

Врховен суд: СЈО не може да поднесува обвиненија по истекот на...

Специјалното јавно обвинителство не е овластен тужител за преземање на јавнообвинителски работи на предистражни и истражни дејствија, предвидени со Законот за кривичната постапка, е ставот...

Изборот на „републиканскиот Форест Гамп“ и натаму создава контроверзи

Изборот на Брет Кавано во Врховниот суд на САД и натаму создава контроверзи, по неколкуте бурни недели кои му претходеа на гласањето во американскиот...

Врховниот суд на САД не дозволи референдум за поделба на Калифорнија...

Врховниот суд на САД денеска реши да не дозволи во ноември да се гласа за предлогот за поделба на државата Калифорнија на три дела. Калифорнискиот...

На Лука Модриќ ќе му се суди во Загреб наместо во...

Врховниот суд на Хрватска одлучи дека на капитенот на хрватската фудбалска репрезентација и играч на Реал Мадрид, Лука Модриќ, ќе му се суди во...

Врховен го одби барањето за изземање на в.д. претседателот на Апелациски...

Врховниот суд постапувајќи по барање на одбраната во предметот на Специјалното јавно обвинителство „ТНТ“ за изземање на в.д. претседателот на Апелациски суд-Скопје Лидија Димчевска и нејзиниот заменик,...

Постапка за разрешување на судиите од Врховен кои одлучуваа за Сеад...

Судијата од Врховниот суд Џемали Саити добил известување од Судскиот совет во врска предлогот за разрешување на судиите кои одлучуваа за ослободувањето од притвор...

„ТНТ“ одложен за 13 април, Врховен ќе одлучува за изземање на...

Одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „ТНТ“ на денешното рочиште побара изземање на судечкиот совет, претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев и в.д....

Врховен суд: Мукоски, Василески и Чавков во домашен притвор

Врховниот суд на Република Македонија донесе одлука по предметот Вкж1. бр.6/2018, во врска со настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017...

Врховен треба да ја соопшти одлуката за притворените од 27 април

Врховниот суд на Република Македонија денеска треба да ја донесе одлуката по жалбите за притворите на пратениците и другите осомничени за настаните во Собранието...