13.8 C
Skopje
18.6.2021 - 7:36

Ознака: Врховен суд

Можно е ново начелно мислење на Врховен суд за истрагите на...

Врховниот судија, Џемали Саити, рече дека останува во правна сила начелното правно мислење на највисокиот суд со кое се потврди дека СЈО е неовластен...

САД го менува правилото за азил

Врховниот суд на САД го одобри барањето на администрацијата на претседателот Доналд Трамп целосно да се спроведе ново правило со кое ќе се намалат...

Последниот збор за Морина го има Министерството за правда

Македонскиот врховен суд го потврди решението на Основниот кривичен суд - Скопје со кое е одлучено дека не се исполнети законските претпоставки за екстрадиција...

Врховен до ДКСК: Судиите се независни и не подлегнуваат на притисоци

Врховниот суд ѝ одговори на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) и судирот на интереси на вчерашниот допис да бидат внимателни кога постапуваат...

Врховен суд на САД: Имигрантите кои извршиле кривични дела да одат...

Врховниот суд на САД усвои построга интерпретација на Законот за илегалните имигранти од 1996 година, со која се бара апсење на оние лица кои...

Врховниот суд дозволи тројца осомничени од „Империја“ да се бранат од...

Врховниот суд на Македонија, преку соопштение ги потврди информациите дека на осомничените во истрагата „Имерпија“ на СЈО, Ј.К., Ц.П. и Н.Ј. им е укината...

Прифатен предлогот за подобрување на статусот на судиите

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски и претседателите на сите судови во Република Македонија го прифатиле предлогот за спогодба за комплексно подобрување на статусот...

Врховен суд на Венецуела: Претседателскиот статус на Гуаидо е неважечки

Судијата на Врховниот суд на Венецуела, Хуан Мендоза изјави дека одлуката на претседателот на Националното собрание Хуан Гуаидо да се прогласи за привремен претседател...

Јовески: JOРМ ќе побара автентично толкување за начелното мислење на Врховниот...

Стручниот колегиум на Јавното обвинителство на Република Македонија на денешниот проширен состанок одлучил дека начелно-правното мислење на Врховен суд за предметите на Специјалното јавно...

Николовска: Осомничените нема да се спасат од одговорност и покрај правното...

Врховниот суд донесе начелно правно мислење со кое се запираат истражните постапки на Специјалното јавно обвинителство, но осомничените нема да се спасат од кривична...