Ознака: Врховен суд

Врховниот суд ги отфрли барањата на Трамп

Врховниот суд на САД денеска формално ги отфрли барањата за брзо разгледување на случаите поврзани со исходот на изборите во пет држави, каде што...

Правораздавањето повторно во „шах“

Дали онлајн судењата во пандемијата се решение за кривичните предмети? Постои ли опасност пандемијата на коронавирусот да предизвика состојба што уште повеќе ќе ја искомплицира...

Трамп го нападна Врховниот суд поради пребројување гласови

Американскиот претседател Доналд Трамп во обраќањето до медиумите во Вирџинија, во централната канцеларија на Републиканците, го нападна Врховниот суд поради одлуката за пребројување на...

Пресудата на Врховниот суд за „Тенк“ не е изненадување за Груевски

За поранешниот премиер Никола Груевски, сега азилант во Будимпешта, не е изненадување што Врховниот суд ја потврди неговата двегодишна затворска казна која му е...

Врховен ја потврди четиригодишната затворска казна за Јанкулоска за „Тенк“

Врховниот суд по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна која ѝ беше изречена на поранешната министерка за внатрешни...

Врховен суд му ја зголеми казната на возачот кој прегази студентка...

Врховниот суд му ја зголеми затворската казна на возачот кој во 2015 година ја прегази студентката Фросина Цековска на булеварот „Партизански одреди“ во близина...

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски поради злоупотреба на службена...

Врховниот суд контра Трамп: Законот ги штити ЛГБТ-работниците од дискриминација

Врховниот суд во САД пресуди дека работодавците што отпуштаат работници зашто се геј или трансродови ги кршат законите за граѓански права во државата, објави...

Можно е ново начелно мислење на Врховен суд за истрагите на...

Врховниот судија, Џемали Саити, рече дека останува во правна сила начелното правно мислење на највисокиот суд со кое се потврди дека СЈО е неовластен...

САД го менува правилото за азил

Врховниот суд на САД го одобри барањето на администрацијата на претседателот Доналд Трамп целосно да се спроведе ново правило со кое ќе се намалат...

Watch Gintama Episode 167 (https://gogoanime.be/m/n2L/ep-167) at website https://gogoanime.be. See more gogoanime weathering with you

Watch I'm standing on 1,000,000 lives. (Dub) Episode 5 (https://animeflix.nl/m/JOgx/ep-5) at website https://animeflix.nl. See more animeflix wolf children