Ознака: врнежи

ФОТОВЕСТ

Неповолни метеоролошки услови, вклучувајќи снежни врнежи во централниот и североисточниот дел на САД, предизвикаа откажување и одложување на над 6.700 авионски лета. Последиците од...

Облачно со повремени врнежи од снег

Облачно со повремени врнежи од снег со слаб до умерен интензитет, кои ќе бидат позастапени во западните делови. Ќе дува слаб до умерен западен...

Снегот пак нѐ изненади во јануари

Неисчистени тротоари и патеки пред влезовите на станбените згради, неисчистени паркинзи, приоди пред дуќани, фирми и автобуски станици Неисчистени тротоари, патеки пред влезовите на станбените...

Стапките во снегот водат кон Момин Поток

Новите врнежи од снег и температурите длабоко под нулата, се причината што секој ита кон својот топол дом. Но дел од ваквата приказна одамна...

Врнежи од дожд уште утре, од среда потопло

Врнежите од дожд што ја зафатија Македонија кон крајот на денот наместа ќе престанат, а веќе од среда се очекува стабилизација на времето со...

Дождот добредојден за земјоделството, велат агрометеоролозите

Бранот врнежи што ја зафати Македонија е добредојден за земјоделските култури. Според агрометеоролозите, недостигаше влага во површинскиот слој на почвата особено поради топлото време...

УХРМ: Попладне дожд и грмежи

Времето попладне ќе биде нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално се можни поизразени процеси со интензивен пороен дожд...

И до 10.000 евра штети во земјоделството од минатонеделното невреме

Привршуваат процените на штетите од невремето што минатата недела зафати повеќе региони низ Македонија. Поројниот дожд и врнежите град, според првичниот увид на терен,...

Невремето и мелничарите го уништуваат лебното жито

Колку што невремето им направи штета на земјоделците, исто толкава штета се обидуваат да им направат и мелничарите, кои сакаат да го откупат лебното...

Бандери опасни по животот на граѓаните

Од почетоков на годината досега познати се во јавноста два случаја на паднати бандери во Скопје. За среќа, во нив немаше настрадани, но сепак...