Ознака: врнежи

Претпладне сончево, попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Минималната температура ќе биде помеѓу...

Најмногу дожд наврна во Маврово, Лззарополе, Битола, Крушево и Охрид

Во изминатово деноноќие најмногу дожд наврна во Маврово, Лззарополе, Битола, Крушево и Охрид. Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи, во Маврово наврнале 47...

ДЗС се мобилизира, се стравува од обилни врнежи и поплави

Согласно актуелната временска состојба и хидролошка информација од УХМР, како и можноста за серија на обилни врнежи од дожд над 50л/м2, а во крајните...

Променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи

Времето во земјава ќе биде променливо облачно и нестабилно време со локален пороен дожд и грмежи, особено попладне во западните и јужните делови. Утринската температура...

Облачно време со локални врнежи од дожд

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно, во јужните делови со локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен, а во горниот тек на Повардарието...

Од недела до вторник поинтензивни врнежи дожд

Од недела кон крајот на денот до вторник следува период со поинтензивни врнежи од дожд и со услови за појава на ретки грмежи, најавува...

Ненаучени лекции по катастрофата од 2015-та

Високо ниво на подземните води, топење на снегот и обилни дождови во најава (2) Наглото топење на снежните прекривки енормно го покачува нивото на подземните...

Поради снегот забрана за сообраќај на камиони на патот Маврово –...

Поради интензивни врнежи од снег на патниот правец крак Маврово – Дебар, утрово во 7:30 часот, воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни...

Можни излевања на реките од новите врнежи посебно во источна Македонија

Врнежите што ќе ја зафатат земјава од денеска попладне и во текот на ноќта, ќе се интензивираат во среда и можно е да предизвикаат...

Утре обилни врнежи од дожд и снег

Македонија утре ќе потпадне под влијание на нов студен и влажен бран, кој ќе услови врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од...