3 C
Skopje
18.11.2018 - 15:52

Ознака: време

В недела почнува зимското сметање на времето

В недела на 28 октомври во 3:00 часот изутрина завршува летното сметање на времето и започнува зимското, при што со поместување на часовникот за...

Времето променливо облачно со слаб ветер

Времето ќе биде променливо облачно, претпладне со појава на локален дожд претежно на северот. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се...

Времето сончево со слаб североисточен ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Повеќе облачност ќе има во источните делови. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Утринската...

Македонија се усогласува со директивата за промена на сметањето на времето

Викендот 28-ми кон 29-ти овој месец во Македонија ќе почне зимското сметање на времето. Стрелките на часовникот ќе се поместат, а во согласност со...

Летото во Европа ќе трае до средината на октомври

Европските хидрометеоролози најавуваат дека летото ќе потрае и во октомври, а во втората половина од оваа недела се очекуваат температури од седум до 10...

Небото ќе се отвори на референдумот

По долгиот топол период, следува драстична промена на временските услови. Од утре температурите во Македонија ќе опаднат за 10-15 Целзиусови степени, а од среда...

Еврокомисијата ќе предложи укинување на преминот кон зимско сметање на времето

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека ЕУ планира да го укине преминувањето од летно на зимско сметање на времето. Одлуката доаѓа откако...

Жешкото време воведе тајмаути во тенисот

Како решение за екстремната жештина, според новите упатства на САД опен, главниот судија на турнирот Брајан Ерли дозволил 10-минутна пауза помеѓу третиот и четвртиот...

Променливото време ги вжешти линиите на „Ало, докторе“

Метеоролошките фактори, кои предизвикуваат разни симптоми и реакции кај граѓаните, се најчестите прашања што се поставуваат во летниот период на телефонскиот број на „Ало,...

Температурата до 36 степени и УВ-индекс 9

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19 степени,...