29.8 C
Skopje
3.8.2021 - 13:43

Ознака: времето

Поштенските кочии од времето на Наполеон

Тие поштенски кочии станале многу популарни под името мал-пост (француски malle-post), односно кочии за пренос на спакувани пратки. Најпрвин тие функционирале на две тркала...

Сојузот на Америка и Јапонија го издржа забот на времето

Jапонија конечно стана активен, понекогаш и жесток бранител на своите интереси, а САД треба да ја третираат токму како таква, вели Еван Санки од...

„Спутник“ го навести времето во кое живееме

Најдобрите научнофантастични филмови од поновата продукција Секоја година се појавуваат многу достигнувања што му припаѓаат на жанрот научна фантастика. Но има такви што, благодарение на...

Кога времето значи живот

Сега е најбитно да се лобира и да се обезбедат што е можно поголем број вакцини за нашето население, а тоа да се имунизира...

Вечерва започнува летното сметање на времето

Верчерва започнува летното сметање на времето, а часовниците треба да се поместат еден час напред во два часот по полноќ. Часовниците во нашата земја се...

Заминува ли менувањето на времето во историјата?

Секоја година во неколку држави во светот времето се поместува за еден час понапред и на тој начин се практикува летното сметање на времето,...

Во Фиренца се продава вино преку „прозорци“, како во времето на...

Трговците од Фиренца ја вратија оригиналната функција на т.н. „вински прозорци“. Тие ја имале својата примарна цел во текот на 17 век, кога во...

Децата со цртежи се враќаат назад во времето

Едукативен проект на Археолошкиот музеј во Скопје По прогласувањето на пандемијата на коронавирусот, комуникацијата со пошироката јавност се одвива исклучиво преку социјалните мрежи. Токму затоа...

Прашината на времето

Ноќта ќе стане ден и ако оној што во темнината ќе се одрече дури и трипати, но на изгрејсонце продолжи по патот на вистината,...

Времето утре нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето утре претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, попладне променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Кон крајот на денот...