5.8 C
Skopje
18.1.2022 - 17:41

Ознака: временски непогоди

Светот бележи историска година на екстремни временски непогоди

Од топлотни бранови и големи студови во САД до поплави во Европа и песочни бури во Кина, низа меѓусебно поврзани природни катастрофи ги зафатија...

Земјоделството страда од климатските промени

Земјоделците тешко прифаќаат дека треба да се приспособат на климатските промени, а причина за тоа е и фактот оти штетите од временските непогоди им...

По 35 часа потрага пронајдени мртви четворицата исчезнати на Крит

Во автомобилот кој бил повлечен од надојдената река, претпладнево беа пронајдени телата на четворицата исчезнати на грчкиот остров Крит, по речиси 35 часа потрага,...

Четири лица исчезнати на грчкиот остров Крит

Над 24 часа трае потрагата на спасувачките екипи и противпожарната служба за пронаоѓање на четири лица на грчкиот остров Крит кои исчезнаа во саботата,...

Откажани и одложени летови на московските аеродроми

Најмалку 36 лета денеска се одложени, а осум се откажани на московските аеродроми „Внуково“, „Домодедово“ и „Шереметјево“, поради неповолни временски услови. Како што пренесуваат руските...

Земјоделците ќе добијат обесштетување за непогодите во 2015 и 2016 година

Министерството за земјоделство очекува наскоро да почне обесштетувањето од поплавите и временските непогоди во 2016 и 2015 година. Предметите се во надлежната владина комисија,...