Ознака: временска

Сончево со мала до умерена локална облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и студено. Утринската температура ќе се движи од минус три до минус 10,...

Умерено облачно со слаб ветер

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, на места со провејување на слаб снег. Ќе дува ветер претежно од северен правец. Утринската температура ќе се...

Сончево со слаб до умерен северен ветер

Времето во Македонија ќе биде сончево, во западните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се...

Променливо облачно со слаби локални врнежи и ветер

Во раните утрински часови во Македонија ќе има слаби локални врнежи, а во текот на денот ќе биде променливо облачно и студено со засилен...

Претежно сончево со умерена облачност

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево со умерена облачност и со услови за појава на магла по котлините. Утринската температура ќе се движи од...

Облачно време проследено со дожд

И овој понеделник продолжува облачно време проследено со дожд, најавуваат метеролозите. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Врнежите се очекува да...

Облачно со кратки сончеви периоди и слаб до умерен ветер

Променливо облачно со кратки сончеви периоди и со слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од еден до седум...

Во наредните денови заладување со локален дожд и снег на планините

Променливо облачно и студено време под влијание на студена воздушна маса од север, најавува УХМР за следните денови. Утре и задутре ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Од петок ќе има услови за локален дожд, а на повисоките места и на планините за локален снег. Повеќе врнежи се очекуваат во почетокот на наредната седмицa. 

Сончево време, попладне со услови за локален дожд

Времето во Македонија претпладне ќе биде сончево, поладне променливо облачно и студено со услови за локален дожд, а на повисоките места и планините за...

Продолжува стабилно и топло време, пад на температурите од среда

Стабилно и топло време со магла понекаде во котлините,  со температури што ќе надминат 20 степени најавуваат метеоролозите за наредните денови. Постепен пад на дневните...