Ознака: врв

Тројца македонски планинари го искачија врвот Брајтхорн Зермат на швајцарските Алпи

Двајца планинари од Кавадарци и еден од Неготино, денеска го искачија врвот Брајтхорн Зермат на швајцарските Алпи, што се наоѓа на надморска височина од...

Шведска го очекува врвот на вториот бран на коронавирусот на средината...

Вториот бран на ковид-19 што ја погоди Шведска може да го достигне својот врв на средината на декември, објавија денеска здравствените власти. Тие посочија дека...

Карлсен и Георгиев не го даваат врвот

Карлсен по 105-ти пат е лидер на светската шаховска рејтинг-листа (2.862 поени), додека на македонската листа убедливо води Кирил Георгиев (2.587) Норвешкиот велемајстор (ВМ) и...

Ветеранот Карлос Саинц изби на врвот на релито Дакар

Шпанскиот автомобилски ветеран Карлос Саинц (Мини) води по третата етапа (од предвидените 12) на 42-то издание на најпознатото рели во светот „Дакар 2020“, кое...

„Медена земја“ на врвот на листата на најдобри филмови на „Њујорк...

Документарецот „Медена земја“ го продолжува својот успешен пат со уште неколку награди и номинации на престижни филмски манифестации. Најнова во низата признанија е наградата...

Алкалоид со четвртото место го задржа континуитетот на врвот на ЕКК

На Европски клупски куп во Улцињ, македонскиот шампион по седум одиграни кола освои 10 бода, додека нов шампион првпат стана Обиетиво Рисарцименто од Италија Шахистите...

Алкалоид со максимален триумф во борба за врвот на ЕКК

Шахистите на Алкалоид (2.701 просечен рејтинг, рангирани први пред ЕКК), со максимални 6-0 ја совладаа швајцарската екипа Цирих (2.420, рангиран 18-ти), во 5. коло...

Ливерпул шести пат е на врвот на Европа

Во финалето на Лигата на шампионите во Мадрид, Ливерпул го совлада дебитантот во финалињата, Тотенхем, со 2-0 Ливерпул е новиот фудбалски првак на Европа, шести...

„Џезилка“ на Ренџов ќе прозвучи од врвот на Водно

„Дојдете на 13 април, во 12 часот, на врвот на Водно за да дишете чист македонски џез“, поканува познатиот македонски музичар Петар Ренџов. Тој постојано...

Тројца Македонци се искачија на Триглав

Кавадарчанец и двајца неготинци деновиве се качија на Триглав, во рамки на организираната акција за искачување на највисокиот врв на Јулиските Алпи во Словенија,...