10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:12

Ознака: врба

Награда за „Врба“ во Њујорк

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ја доби наградата од жирито за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк. Фестивалот напиша: „Жирито беше трогнато...

Филмот „Врба“ награден во Њујорк

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ја доби наградата од жирито за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук“ во Њујорк. Фестивалот напиша: „Жирито беше трогнато...

„Врба“ на Манчевски во американските кина

Македонскиот кандидат за „оскар“ за 2021 година, „Врба“ на Милчо Манчевски, ќе игра во кината, на ТВ и на стриминг-платформите низ САД, во дистрибуција...

„Врба“ на Манчевски ќе игра во кината во САД

Македонскиот кандидат за Оскар за 2021 „Врба“ на Милчо Манчевски ќе игра во кината, на ТВ и на стриминг-платформите низ САД, во дистрибуција на...

Мариово и Трескавец во трка за награда за филмска локација

„Врба“ на Манчевски меѓу петте финалисти Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски со Мариово и Трескавец во прилепската област е меѓу петте финалисти за наградата за...

„Врба“ на Милчо Манчевски е македонски кандидат за „оскар“

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е македонски кандидат за „оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм, соопшти Друштвото на филмските работници на Македонија. Комисијата за избор...

Милчо Манчевски ја освои наградата за најдобар режисер на „Рејнденс“ во...

Милчо Манчевски ја освои престижната награда за најдобар режисер на фестивалот „Рејнденс“ во Лондон, најголемиот фестивал на независен филм во Велика Британија и еден...

Сребрена палма за „Врба“ на Манчевски во Валенсија

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ја освои престижната „сребрена палма“ на филмскиот фестивал во Валенсија, Шпанија. Жирито на 35-то издание на еден од најголемите...

Aмериканската премиера на „Врба“ крунисана со наградата за најдобар филм

Aмериканската премиера на „Врба“ на Милчо Манчевски e крунисана со наградата Најдобар филм на фестивалот во Синеквест, Калифорнија. Ова е главната награда на Синеквест...

„Врба“ на Милчо Манчевски во трката за европски „оскар“

Европската филмска академија (ЕФА) денеска ја објави одлуката да го вклучи „Врба“ на Милчо Манчевски во селекцијата за најдобар филм на 33. Европски филмски...