Ознака: „Враќање“

Гваидо се врати во Венецуела без никакви проблеми

Лидерот на опозицијата во Венецуела и самопрогласен венецуелски претседател, Хуан Гваидо, се врати во земјата без проблем, од ризичната меѓународна турнеја, во рамки на...

Враќањето на странските борци најголем предизвик за Балканот

Регионалните експерти истакнуваат дека е тешко да се предвиди како некое лице ќе се однесува по отслужената затворска казна и дали може осуден терорист...

Државни субвенции за враќање на талентираните Грци

Грчките власти имаат намера да вратат околу 500 висококвалификувани лица, кои би добивале високи плати од 3.000 евра што ќе се покриваат од државни...

Турција ќе врати два милиони бегалци во Сирија

Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, изјави дека Турција сака силите на сириската Влада да се повлечат од пограничното подрачје, за да може Анкара...

Заживување на чаршијата со кино, концерти, изложби

„Звуците на чаршијата“ е мултимедијална и мултикултурна манифестација, која годинава се одржува по 13 пат, со идеја да потсети на заборавената традиција, да оживее...

Винона Рајдер – враќање на холивудскиот трон

Кога не е на снимање, најмногу ужива да биде дома, читајќи некоја добра книга. И тоа вистинска, печатена книга, затоа што таа нема таблет,...

Кој е одговорен за враќањето на ИД во Ирак и Сирија?

Во најновиот извештај на генералниот инспектор на Пентагон пишува дека одуката на американскиот претседател Доналд Трамп брзо да ги повлече трупите од Сирија и...

Враќање на конфронтацијата: има ли алтернативи?

Во фокусот на вниманието на угледниот шведски политичар Карл Билт во рамките на проектот „Про или контра“, овој пат се тезите за надворешнополитичките перспективи...

„Годзила“ ветува достојно враќање на кралот

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти „Фх3х“ учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на најновото издание на 65-годишната франшиза за познатото чудовиште Годзила,...

Можно ли е враќање на македонизмот?

Нашата држава е прекрстена и тоа е факт. Македонија не беше воено поразена од Грција ама потпиша капитулантски договор со кој прифати да се...