-1.2 C
Skopje
16.1.2022 - 11:01

Ознака: вработување

Царовска: Компаниите да работат за достоинството на своите вработени

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, се обрати на конференција реализирана во рамки на проектот „Поттикнување на принципите за бизнис и човекови...

Работници и работодавци тешко се пронаоѓаат

Долготрајниот дисбаланс на пазарот на трудот веќе и директно се рефлектира врз економијата, поради што се поставува прашањето каде е грешката во системот: во...

Царовска: Само со дијалог можеме да креираме мерки за вработување

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеска говореше на панел-дискусија посветена на „Недостатокот на квалитетна работна сила и за иновациите во индустриите“,...

Преку субвенционирање на плати вработени се 922 лица од кои 516...

Преку мерката Субвенционирање на плати која претставува финансиска поддршка за креирање на нови работни места вработени се 922 лица во 717 фирми, а од...

Родова еднаквост преку економско зајакнување на жените

Во рамките на проектот „Инкубатор за органско пчеларство- Витач“ во организација на здружението „Биовита“ во Кавадарци се одржа работилница на тема „Родова еднаквост преку...

ДКСК поради непотизам ќе ги анализира законите за вработување во администрацијата

На денешната седница на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) е посочено дека комисијата ќе контактира со надлежните министерства за да предложи анализа...

Над една милијарда денари за нови вработувања

Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување „Шанса за сите“ за 2019 година е со најголем буџет досега, а зголемен е и...

Советот на Европа препорачува транспарентни и јасни постапки при вработување

Во услови на се поголемата недоверба на граѓаните кон властите, потребна е борба против непотизмот и гарантирање на непристрасноста на процедурите за вработување, смета...

Заев: Ќе барам одговорност доколку се докаже вмешаност или влијание на...

Премиерот Зоран Заев ќе бара одговорност од функционерите доколку од страна на сите надлежни институции се докаже дека имало вмешаност или влијание при вработувања...

Извини Пиги, морално беше!

Има ли морал во политиката, дали и колку е застапен и кој како го разбира и го практикува? Овие дилеми се наметнаа во јавноста...