10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 21:25

Ознака: вработување

Шахпаска: Се подготвува ново законско решение за вработување на лицата со...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, по повод одбележувањето на 23 септември – Меѓународниот ден на знаковниот јазик, учествуваше на тркалезна маса...

Пендаровски-Канем: Креираме стратешки иницијативи за подобрување на можностите за вработување на...

Претседателот Стево Пендаровски, за време на посетата на САД по повод неговото учество на Генералното собрание на Обединетите нации, во Њујорк оствари средба со...

Пауновски и Заев влегоа во јавна дискусија за рамковно вработените

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски и премиерот Зоран Заев преку медиумите влегоа во јавна дискусија околу прашањето за вработените по Рамковен договор. Пауновски,...

Нелегално издале пријави за работа на 87 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје, двајцата вработени во Агенција...

Филипче вети вработување за семејството на Верица

Министерот за здравство Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска остварил средба со семејството на Верица, младата девојка која трагично го загуби животот,...

Заев: Со конкурсот за упис во средните училишта младите добиваат пракса...

Од оваа есен започнува имплементацијата на образовен процес низ кој учениците добиваат пракса и потенцијално сигурно вработување по завршување на образованието, додека компаниите добиваат...

За програми и мерки за вработување издвоени се 24,5 милиони евра

За активни програми и мерки за вработување издвоени се 24,5 милиони евра за опфат на 10.279 граѓани, информираа на прес-конференција заменик-претседателот на Владата задолжен...

Арсовски: Оперативниот план обезбедува нови работни места

Одговарајќи на новинарско прашање за деталите за Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување што вчера беше усвоен на владина седница и...

Хигиеничари, програмери и возачи на камиони меѓу најогласуваните позиции во услови...

Од почетокот на пандемијата пред скоро една година до сега, отпуштени биле 18.174 граѓани. Ова го покажуваат податоците на Агенцијата за вработување, чиј директор Абдуш...

Секој четврти што останал без работа е на возраст до 29...

Податоците што ги објавува Агенцијата за вработување покажуваат дека од март до крајот на септември бројот на невработени се зголемил за 43.627 лица. Притоа,...