10.1 C
Skopje
24.4.2019 - 6:22

Ознака: вработувања

Специјална комисија ќе ги контролира државните вработувања

Агенцијата за администрација наскоро ќе воведе специјална комисија за ревизија на која било постапка за вработување за која постои сомневање, најави вчера министерот за...

Заев: Ќе се постави систем за вредности при вработувањата

Сите граѓани се еднакви, а при вработувањата мора да се постави јасно не само законскиот, туку и етичкиот основ. Се корегираат слабостите по укажувањата...

Заев: Дел од блиските на функционерите ќе се откажат од вработувањето...

Дел од функционерите потврдуваат дека нивните блиски ќе се откажат во вработувањето во јавниот сектор заради тоа што гледаат алтернатива на државните институции, но...

Трка за работници меѓу државниот и приватниот сектор

Состојбата со вработувањата во јавната администрација е голем товар врз економијата во земјата и на подолг период ќе предизвика вистински колапс на стопанството, алармираат...

ДКСК ќе ги испитува вработувањата на лицата блиски до функционери

Државната комисија за спречување на корупција по сопствена иницијатива ќе ги истражува последните вработувања на лица блиски до функционери.   – Ќе побараме да ни ја...

Царовска: За неполна година 1.025 вработувања во градинките

Министерството за труд и социјална политика последниот месец обезбеди 126 нови вработувања во градинките низ Македонија, од кои поголемиот дел се на неопределено време....

Детската клиника има потреба од вработување сестри и доктори

На Универзитетската клиника за детски болести се вработија 40 медицински сестри со што делумно се надмина проблемот, но има потреба да се вработат уште толкав...

Градот планира 94 нови вработувања

Градот Скопје планира 94 нови вработувања, и тоа по принципот на соодветна застапеност, а градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, има законска обврска за доставување...

Манчевски: Во јавниот сектор има 2.543 нови вработувања

Во јавниот сектор според последните бројки обезбедени од институциите има 2.543 нови вработувања, соопшти министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во врска...

Царовска: Вработувањата во социјалните центри и градинките се континуирани

Вработувањата во центрите за социјална работа и во градинките не се предреферендумски туку континуирани во текот на една година, а тој тренд ќе продолжи...