-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 8:40

Ознака: војска

Белата куќа испраќа 1.000 воени здравствени работници во болниците во САД

Уште 1.000 воени здравствени работници ќе бидат распоредени во шест американски држави за да помогнат во олеснувањето на работата во преполните болници поради зголемувањето...

Павел Шатев му пишал на Сталин за бугарската окупациска војска во...

Десетици ексклузивни документи од архивите во Москва потврдуваат дека Павел Шатев дејствувал на територијата на Бугарија како еден од двајцата раководители на разузнавачки групи....

Американската бригада за асистенција на безбедносни сили се активира во Македонија

Министерката Радмила Шекеринска денеска присуствуваше на церемонијата по повод почнувањето на обуката на Лесната пешадиска баталјонска група сместена во касарната „Јане Сандански“ во Штип,...

Тајванската претседателка го потврди присуството на американските воени сили

Мал број американски војници во Тајван обучуваат тајвански војници, изјави претседателката Цаи Инг-вен во интервју за „Си-ен-ен“, потврдувајќи го присуството на американските сили на...

Војската помага во британската криза со гориво

Британски војници со маскирни униформи помагаат во испораката на гориво и справувањето со акутниот недостаток на возачи на камиони, известуваат агенциите. Паничното купување гориво поради...

Ѕидови, војска и боцкава жица за пречек на мигрантите

Како се „демократизира“ Европа Настаните во Авганистан и најавите за нов мигрантски бран предизвикаа забрзано барикадирање на Европа, при што повеќе од половина од земјите-членки...

Воениот „црвен телефон“ помеѓу САД и Кина не функционира најдобро

Пентагон и кинеската армија минатата недела го имаа првиот директен контакт по доаѓањето на американскиот претседател Џо Бајден на функцијата, кога преку видеоповик разговааа...

Ирак бара начин да избегне нова војна со повлекувањето на американските...

Ирак бара начин да избегне уште еден воен конфликт откако избија тензии поради американското воено присуство во државата, пишува „Њузвик“. Ирак бара од САД...

Американската војна во Авганистан завршува со тежок пораз

Сакам да зборувам за среќни работи, се побуни американскиот претседател Џо Бајден на почетокот од месецов кога беше запрашан од новинарите за повлекувањето на...

Маршот во високи потпетици ја разбранува Украина

Украинското министерство за одбрана цврсто стои зад одлуката војниците од женскиот пол да маршираат во штикли на парадата која ќе се одржи на 24...