Ознака: војска

Пандемијата испраќа војска на најдолгата немилитаризирана граница?

Американски владини претставници во Белата куќа активно разговараат за ставање војници во близина на канадскита граница поради американските безбедносни погранични проблеми околу пандемијата на...

Макрон ја вклучува и војската во борбата против заразата

Франција, која потврди 231 смртен случај од коронавирус, што е најголем пораст во однос на претходните два дена, објави дека ја вклучува војската во...

Вучиќ ќе донесе одлука за вонредна состојба или поголема улога на...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ќе се обрати пред јавноста вечерва во 20 часот каде ќе соопшти дали во земјата ќе се зголеми улогата...

Загрозена ли е безбедноста во регионот

Се посериозни најави за повлекување на војската на САД од Косово Рокот што премиерот на Косово Албин Курти го даде како почеток за постепеното укинување...

Војската подготвена за новиот бран бегалци од Сирија

Демонстрациите против плановите на Владата во Атина за изградба на нови центри за бегалци на островите Лезбос и Иос продолжија четврти ден по ред....

Бугарија со војска ќе ја чува границата од дотокот на мигранти...

Бугарија е подготвена да испрати 1.000 војници и воена опрема на границата со соседна Турција за да спречи нелегален проток на мигранти, соопшти денеска...

Одмаздничкиот крвав поход на Тајланд запрен со ликвидација

Тајландските сили за безбедност го ликвидирале војникот, кој уби 26 лица, а рани најмалку 52 други во неговиот крвав поход низ улиците и во...

Русија ги покани земјите од НАТО на „Армиските игри 2020“

Руското Министерство за одбрана покани 90 земји, вклучително и членки на НАТО, да учествуваат на Меѓународните армиски игри во 2020 година, рече министерот Сергеј...

Хрватска ги повлече војниците од Ирак

Хрватското Министерство за одбрана соопшти дека четиринаесет хрватски војници се повлечени од Багдад, Ирак. Во согласност со одлуката на НАТО за преместување на мисијата од...

Помпео: Војската на САД ќе напаѓа само законски цели

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека која било цел на американската војска кон Иран, во случај Иран да и се одмазди на Америка...