17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 6:04

Ознака: Војни

Најдолгите војни на САД

Претседателот Бајден најави повлекување на 2.500 американски војници и на уште 7.000 од НАТО од Авганистан во мај, а целосното повлекување треба да заврши...

САД се повлекуваат од бесконечните војни

Шефот на Белата куќа, Доналд Трамп, упати најсилни критики досега до американското министерство за одбрана и директно изјави дека лидерството во американското министерство за...

Голем дел од светот се мачи и со ковид-19 и со...

Светот изминатиот викенд одбележи 75 години од крајот на Втората светска војна во Европа. Додека конфликтот во кој беа уништени милиони животи на европска...

Наследството на Наполеон на Блискиот Исток

„На почетокот беше Наполеон“. Така започнува познатата историска книга за Германија од 19 век на починатиот историчар Томас Нипердеј, со наслов „Германија од Наполеон...

Гутереш: Запрете ги војните, се бориме против вирусот

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, повика на глобален прекин на огнот за да може светот да се фокусира на борбата против пандемијата...

Светот не е побезбеден

Едно ново истражување ја отфрла оптимистичката теза дека војните денес се поретки и помалку смртоносни Во 2011 година, психологот Стивен Пинкер го објави делото „Подобрите...

Одам на места со маларија и војни, ама љубовта е посилна...

Билјана Јуруковски, фотографка Мои фотографии ќе бидат дел од проектот на фондацијата на познатиот фотограф Џими Нелсон, кој ќе се реализира идната година, за да...

Што се случи со војните за вода?

Прогнозите за големи конфликти за вода не се остварија. Но дали светот е подобар во распределбата на овој ресурс или е нешто друго во...

На руско-украинскиот фронт се борат и Македонци

Во делот што се однесува на нашата земја се подвлекува дека македонските граѓани во овој конфликт се застапени со 14 борци, од кои десетмина...

Над 12.000 деца убиени лани во војните низ светот

УРНАТ ЦРНИОТ РЕКОРД Вооружените групи продолжуваат да прават злосторства кога станува збор за децата, но регистриран е и значителен пораст и на прекршоците на меѓународните...