Ознака: војници

Затворените грчки војници се вратија дома

По пет месеци минати во затвор во Турција, двајцата грчки војници што во март залутаа на турска територија, минатата ноќ се вратија во Грција...

Тројца војници од НАТО загинаа во Авганистан

Тројца војници од НАТО се убиени во самоубиствен напад во источен Авганистан, соопшти Алијансата.   Еден американски војник и двајца авганистански војници се ранети во инцидентот.  Во...

Во Турција акција за апсење на 271 припадник на армијата

Турската полиција денеска почнала координирана низа акции за апсење на 271 припадник на армијата, кои се осомничени членови на групата ФЕТО на Фетула Ѓулен,...

Бела куќа: Трамп не побара намалување на бројот на војници во...

Белата куќа денеска ги негираше информациите дека американскиот претседател Доналд Трамп побарал од Пентагон да подготви мислење за намалување на бројот на припадници на...

Во падот на алжирскиот воен авион загинале 257 луѓе

Алжирски воен авион се урна денеска набргу по полетувањето од аеродромот Боуфарик, при што најмалку 250 војници се загинати, јавуваат локалните алжирски медиуми. Според алжирското...

Трамп сака од две до четири илјади војници на границата со...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека веројатно ќе ги задржи припадниците на Националната гарда долж границата со Мексико додека не заврши изградбата на ѕидот...

Грција бара од Турција да ги ослободи двајцата грчки војници

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ја повика Турција „во знак на добра волја“ да ги ослободи двајцата грчки војници, кои беа упасени минатиот месец...

Жените се поиздржливи војници од мажите

Жените војници можат подобро да ги поднесат воените вежби од своите машки колеги, покажува ново истражување на норвешкиот Институт за безбедност ФФИ. Студијата покажува дека...