Ознака: војници

Пентагон испраќа 20.000 војници во Европа

Американската војска соопшти дека за почетокот на наредната година планира голема воена вежба во Европа, на која ќе учествуваат дури 20.000 војници од САД....

Спроведена втора крводарителна акција во кичевската касарна

Денеска во касарната „Чеде Филиповски- Даме“ во Кичево, беше спроведена крводарителна акција, втора во текот на оваа календарска година. И покрај големото отсуство, поради...

Пентагон испраќа нови илјада војници на Блискиот Исток

САД ќе испратат дополнителни 1.000 војници на Блискиот Исток како одговор на непријателското однесување и нивните сојузнички групи, порача американскиот секретар за одбрана Петри...

САД ќе испратат 1.000 војници во Полска по барање на Варшава

САД и Полска објавија дека ќе ја зголемат својата воена соработка со цел да се соочат со опасноста од руската територијална агресија. Според новиот договор,...

Јавен оглас за прием на 125 професионални војници во Армијата

Министерството за одбрана објави Јавен оглас за прием на нови 125 професионални војници на служба во Армијата на Република Македонија за работа на определено...

Трамп одобри испраќање на дополнителни 1.500 војници на Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека го одобрил испраќањето на уште 1.500 војници на Блискиот Исток, објави ФТВ.          Во обраќањето пред Белата куќа пред да...

Кој колку војници има во Авганистан

Иако учеството на Македонија во мисијата „Одлучна поддршка“, според бројките, е незначително, експертите сметаат дека тоа е еден од нејзините најсилни адути за конечно...

Ризикот висок, а осигурувањето?

Откога минатата недела војник од соседната Албанија загина за време на воена вежба во Литванија и во период кога во земјата се подготвуваат измени...

Пентагон со 120.000 војници ќе се брани од ирански напад

Со планот, кој неодамна го презентирал министерот за одбрана Патрик Шенахан, сепак не е предвидена копнена инвазија на Иран, за што ќе бидат потребни...

Трамп негира дека подготвува 120 илјади војници за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп го отфрли како лажна вест извештајот на „Њујорк тајмс“ дека Белата куќа размислува за распоредување на 120 илјади војници на...