Ознака: војници

САД се повлекуваат од клучните воени бази во Ирак

Одлуката на Вашингтон да ги повлече своите сили од три клучни бази во земјата е знак дека САД сакаат да го намалат военото присуство...

САД почнаа да ги повлекуваат војниците од Авганистан

САД почнаа да ги повлекуваат војниците од Авганистан, како дел од мировниот договор со талибанците. Вашингтон се согласи да ги намали своите сили од...

Зголемен бројот на војници и на полицајци на границата кон Грција

ПО СТРАВУВАЊАТА ЗА НОВ ГОЛЕМ МИГРАНТСКИ БРАН   Колку домашните институции и органи се подготвуваат за справување со евентуален нов бран на бегалци и мигранти и...

Турција возврати на воздушниот напад во Идлиб

Министерството за одбрана на Турција соопшти дека во воздушни напади на сириските сили во провинцијата Идлиб убиени се двајца, а повредени се петмина турски...

Турција возврати на нападот во Сирија

Турските сили во Сирија целеа кон 115 и уништија 101 објект, како одговор на нападот на сириските владини сили во кои загинаа петмина турски...

Повлекување на војниците без премиерот!

Словенечкиот премиер Марјан Шарец не бил соодветно повикан на состанокот на кој се одлучуваше за повлекување на словенечките војници во Ирак. Шарец во изјава...

Американските војници знаеле за иранскиот напад 8 часа пред гранатирањето?

Речиси осум часа пред иранскиот ракетен напад врз американските сили во ирачките бази на 8 јануари, американските и ирачките војници во воздухопловната база Аин...

Нацев: Војниците во касарната „Илинден“ веќе неколку дена се оставени без...

Во касарната „Илинден“ веќе неколку дена војниците и старешните се оставени без греење, обвини Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ. - Војниците се насочуваат да земаат слободни...

Наскоро можен нов бран американски трупи на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот исток за да се спротистави на Иран во регионот....

Се стеснува кругот на лица со пристап до државни тајни

Увид во доверливи документи сега имаат голем број пратеници, полицајци, војници, дипломати... и во тој контекст ограничувањето на овој број, според експертите, е за...