25.8 C
Skopje
20.6.2021 - 15:04

Ознака: војници

Околу 3.000 војници и полицајци ќе го обезбедуваат самитот Путин –...

Европските, но и швајцарските власти донесоа одлука за привремено ограничување на употребата на воздушниот простор над Женева и распоредување на околу 3.000 војници и...

Пашинјан: На ерменска почва остануваат 500-600 азербејџански војници

Ситуацијата на ерменско-азербејџанската граница останува напната со оглед на тоа дека речиси 500-600 азербејџански воени лица се уште сѐ на ерменска територија, изјави вршителот на...

Американската војска се повлекува од Авганистан до 11 септември

Претседателот на САД, Џо Бајден, изјави дека американските војници целосно ќе се повлечат од Авганистан до 11 септември оваа година, со што ќе се...

Над 500 војници од САД, Грција и Бугарија ќе престојуваат во...

Владата донесе одлука за влез и престој на странски вооружени сили во Македонија. Се работи за воена вежба која ќе се одржи во период од...

Пленковиќ: Хрватска го зголемува бројот на војници на Косово

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави денеска дека Хрватска ќе го зголеми бројот на војници во рамките на мисијата КФОР на Косово. За време на неговата...

Сто припадници на Националната гарда што беа на инаугурацијата заболени со...

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни на коронавирус, изјави американски...

Македонските цвеќиња за бугарските војници

Идејата за денешниот текст посредно ми ја даде еден сепарат од мојот школски другар и врсник Борис Ноневски, долгогодишен директор на Кинотеката на Македонија,...

Хакерите се војниците на иднината

Нови концепции и доктрини за водење војни Неодамнешните сајбер-напади врз фармацевтските компании, кои ја создадоа вакцината против коронавирусот, покажаа како сè може да стане цел...

Австралија ќе отпушти најмалку 10 војници за убиството на авганистански цивили

Австралиските воени власти започнаа постапка за отпуштање на најмалку 10 припадници на елитните одреди на специјалните единици вклучени во убиството на 39 авганистански цивили,...

Турција издаде налог за апсење на повеќе од 100 војници

Турските власти издадоа налог за апсење на 110 лица, главно активни војници, како дел од акцијата против приврзаниците на Фејтула Ѓулен, кого владата го...