10 C
Skopje
29.10.2020 - 21:19

Ознака: војници

Турција издаде налог за апсење на повеќе од 100 војници

Турските власти издадоа налог за апсење на 110 лица, главно активни војници, како дел од акцијата против приврзаниците на Фејтула Ѓулен, кого владата го...

Бев принуден да убијам толку многу невини луѓе, што престанав да...

Битката за заштита на децата во конфликтите Кога борци на Исламската држава пристигнале во Мосул, Ирак, тие со себе донеле голем број ветувања и подобар...

Пентагон повлекува 12.000 војници од Германија

САД повлекуваат речиси 12.000 војници од Германија по повикот на претседателот Доналд Трамп за намалување на американската воена распространетост низ светот, како што ја...

Руските специјалци уапсија терористи на ИД кои планирале убиства на војници

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) денеска објави видео од операција за апсење на жители на една централноазиска република во Санкт Петербург. Тие биле уапсени...

Бомбаш самоубиец со камион влета во воен конвој во Авганистан

Бомбаш самоубиец со камион се залета во воен конвој и уби најмалку осум авганистански војници, соопшти Министерството за одбрана. Уште девет војници се повредени...

Вкупно 33 лица заразени меѓу војниците во БиХ

Во болницата Касиндо-Лукавица во Источно Сараево вчера почина З.Ц. член на вооружените сили на Босна и Херцеговинакако последица на ковид-19, соопшти тамошното Министерството за...

Состанок на НАТО по најавата на Трамп дека ќе ги повлече...

Министрите за одбрана на НАТО денеска почнуваат дводневни преговори со претседателот на САД, Доналд Трамп, кој најави дека драстично ќе го намали бројот на...

Приведени 191 војник во Турција, осомничени за државен удар

Турските власти одредија притвор на 191 припадник на армијата, поради сомневање дека се поврзани со мрежата за која Анкара тврди дека организиралала неуспешен пуч...

Полска сака да биде домаќин на војниците на САД од Германија

НА ПОВИДОК НОВИ ТЕНЗИИ МЕЃУ НАТО И РУСИЈА Вашингтон најави дека планира да повлече дел од своите војници стационирани во Германија, а Полска се понуди...

САД се повлекуваат од клучните воени бази во Ирак

Одлуката на Вашингтон да ги повлече своите сили од три клучни бази во земјата е знак дека САД сакаат да го намалат военото присуство...