Ознака: војник

Подофицер и војник во АРМ заразени со коронавирус

Денеска потврдени се два случаи на припaдници на Армијата позитивни на коронавирус. Станува збор за подофицер и војник во АРМ кои извршуваат работни задачи во...

Швајцарскиот воен суд казни војник оти се борел против ИД

Швајцарскиот воен суд го прогласи за виновен наредникот Јохан Косар за „нарушување на швајцарската неутралност“. Косар е прогласен за виновен и за нарушување на одбраната...

АРМ води истрага за војникот креатор на лажните вести

Додека Македонија се стреми кон НАТО и ЕУ, постојано вложува во сајбер-одбраната, а Владата повикува на организиран фронт за борба против лажните вести, деновиве...

Американски војник убиен во Авганистан

Еден американски војник денеска е убиен, а друг е повреден во Кабул при напад, најверојатно извршен од страна на авганистански борец од меѓународната коалиција,...

Американски војник пронајден мртов во касарна во Италија

Во касарната „Едерле“ во Виченца, која се наоѓа во рамки на американската воена база во тој италијански град, ноќеска во својата соба е пронајден...

Професионалниот војник Мартин Богоевски најави тужба

Мартин Богоевски, професионалниот војник, против кого Министерството за одбрана формираше Комисија за покренување постапка поради наводно негово препознавање, а во врска со инцидентите за...

МО ќе покрене постапка против војник кој учествуваше во инцидент на...

Министерството за одбрана (МО) формира Комисија со цел покренување постапка против професионалниот војник М.Б., кој е препознаен на видео-снимка од вчерашниот инцидент на прославата...

„Исламска држава“ соопшти дека убиецот од Торонто е нејзин војник

„Исламска држава“ презеде одговорност за нападот во Торонто, во кој загинаа две лица, а 13 беа повредени, јави агенцијата на групата АМАК. - Напаѓачот беше...

Операција врз ПКК во Турција, загина турски војник

Еден турски полицаец е убиен, а еден војник е повреден во денешната операција врз Курдската работничка партија (ПКК) во југоисточна Турција, пишува весникот „Хуриет...

Војник се повредил со ракетен фрлач

Триесет и петгодишен професионален војник од Скопје се повредил при изведување на воена вежба за боево гаѓање со рачен ракетен фрлач. Како што соопшти...