Ознака: војна

„Кучињата“ на војната прераснуваат во организирани „чопори“

Приватните безбедносни компании, кои со своите припадници се присутни онаму каде што се најголемите кризни жаришта во светот, бележат прогресивен раст. И на контата...

Европа најмногу ќе загуби од војната во Либија

Конфликтот во Либија се претвори во индиректна војна, а Европа се најде во средина. Потребно е политичко решение, вели министерот Луиџи ди Мајо ИНТЕРВЈУ СО...

Како идеите на Халифа Хафтар станаа најголема пречка за мир во...

Разликата меѓу големите амбиции и ограничените можности на еден воен лидер е најголемата пречка за решавање на војната во Либија Индипендент Автори: Борзу Дарагахи и Бел...

Хафтар станува се потежок за справување

Се чини дека никој не може да се справи со Халифа Хафтар. Доколку постоеше идеја големите играчи да го притиснат 76-годишниот либиски водач, за...

Лидерите се договорија да го почитуваат ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје кое повеќепати беше прекршено...

Либискиот моќник го зголеми влогот со ас од ракавот

Силите лојални на либискиот моќник Халифа Хафтар го блокираа извозот на нафта од главните пристаништа на државата зафатена од војна, со што ги згомија...

Светските лидери ќе расправаат за Либија во Берлин

Во Берлин денеска се собираат клучните фактори во долгогодишната граѓанска војна во Либија, во обид да се ограничи странското воено мешање, да се консолидира...

Путин нема да ја заборави дрскоста на разгневениот либиски генерал?

Халифа Хафтар очекуваше црвен тепих во Кремљ. Наместо тоа беше оставен да чека во руското министерство за надворешни работи, надевајќи се на прием кај...

Гутереш апелира да се избегне војна во Персискиот Залив

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, повика на дополнителни напори за да се спречи војна во Персискиот Залив. - Од своја страна генералниот секретар...

Папата Григориј Четврти и војната против мачките

Во тринаесетиот век, папата Григориј Четврти им објави војна на мачките, со образложение дека црните мачки му служеле на сатаната. Поради ова, почнало истребувањето...