Ознака: војна

Војна на хартиените змејови – детската играчка стана оружје во Појасот...

Веројатно никој не би претпоставил дека хартиените змејови можат да ја збунат моќната израелска армија, но популарните детски играчки создаваат проблеми за Израелците, по...

Путин: Третата светска војна би имала најпогубно влијание врз човештвото

Не знам со какво оружје ќе се води третата светска војна, но четвртата ќе се води со стапови и со камења, порача претседателот на...

Путин: Четвртата светска војна ќе се води со стапови и камења

Не знам со какво оружје ќе се води Третата светска војна, но Четвртата ќе се води со стапови и камења, изјави денеска претседателот на...

Македонскиот челик ќе се стопи во војната помеѓу САД и ЕУ

Нашата челична индустрија нема позначајни количества во структурата на американскиот увоз на челик и на ниеден начин не придонесува за гневот на американската администрација,...

Асад: Бевме близу до директен судир меѓу САД и Русија во...

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави денеска дека во Сирија можело да дојде до директен судир меѓу Русија и САД. - Бевме многу близу до...

Сите гледаат на другата страна, а Грција и Турција на раб...

Односите меѓу Грција и Турција се враќаат на нивото на Отоманската империја. Конфликтот е на раб на избивање на војна, оценува весникот „Кришчан сајенс...

Асад: Русија нема да дозволи Третата светска војна да почне во...

Третата светска војна нема да почне во Сирија, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за грчкиот весник „Катимерини“. - Русија нема да дозволи...

Јункер: Секој национализам води кон војна

Секоја форма на национализам води кон војна и затоа треба да направиме се што е во наша моќ да се справиме со национализмот и...

Излезот од некогашната престолнина на Исламската држава е како патување во...

Рака беше заземена од сириските бунтовници, па потоа од припадниците на Исламска држава (ИД) кои ја прогласија за главен град на калифатот, за од...

Началникот на ГШ на израелската армија: Нема индикации дека се подготвува...

Началникот на Генералштабот на израелската војска генерал-полковник Гади Ајзенкот изјави дека нема индикации оти некоја соседна држава се подготвува за војна против Израел. Тој предупреди...