Ознака: војна

ОН: Војната во Украина направи најдолги редици за леб во светот,...

Дејвид Бисли, извршен директор на Светската програма за храна на Обединетите нации (WFP), предупредува дека војната во Украина создала „невидена криза“ од ескалирани цени...

Војната фрли сенка врз украинската „Стефанија“, отворајќи и евровизиски музички фронт

Украинскиот фолк-рап бенд Калуш Оркестра победи во синоќеното финале на „Евровизија“ откако европската публика и националните жири-комисии покажаа симболична солидарност за Украина додека државата...

Украинците тврдат дека „пеколот дошол во Азовстал“

Членот на Градското собрание во Мариупол, Петро Андриушченко, на Телеграм објави видео од наводен руски напад врз челичарницата „Азовстал“, со кое тврди оти се...

Украинската армија почна контраофанзива во близина на Изјум

Украинските воени сили почнаа контраофанзива недалеку од градот Изјум, каде што ја напаѓаат клучната руска линија на напад врз источна Украина, изјави денеска регионалниот...

Мировниот договор е единствениот начин за укинување на санкциите против Русија,...

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека мировниот договор меѓу Москва и Киев е единствениот начин за укинување на санкциите против Русија. - Русија во...

Украина со пресврт ќе ја врати моќта во загубените територии, тврди...

Ќе се случи пресврт во конфликтот со Русија до средината на август и тој ќе заврши до крајот на годинава, изјави шефот на украинската...

Киев нуди ослободување на руски заробеници во сложените преговори за евакуација...

Украинскиот претседател Владимир Зеленски објави дека разговорите со Русија за спасување на ранетите ветерани од фабриката „Азовстал“ во Мариупол биле многу сложени и дека...

Путин: Западните елити се подготвени да го жртвуваат остатокот од светот...

Вината за глобалните последици од санкциите врз Русија, вклучително и можниот недостиг на храна и гладот ​​во некои земји, лежи во западните земји кои...

Оној што го контролира Змискиот Остров, ќе владее и со Црното...

Уште од почетокот на воените дејствија во Украина, на Змискиот Остров му беше дадено клучно значење и речиси митски статус во конфликтот. Можеби се...

Уништувањето на „Азовстал“ во опсадата е видливо и од вселената

Советникот на градоначалникот на Мариупол, Петро Андрјушченко изјави дека руските сили утринава се обидуваат да навлезат на територијата на фабриката „Азовстал“ во тој град....