Ознака: војна

Отсечени од светот и од сознанието за коронавирусот во виорот на...

Стотици илјади луѓе заробени во близина на воените судири на крајниот запад на Мјанмар, веројатно уште не знаат за постоењето на ковид-19 што се...

Странските сили маневрираат за да стекнат моќ во Либија по повлекувањето...

Странските поддржувачи на Халифа Хафтар се репозиционираат на боиштето во обид да остварат максимална предност откако пропадна 14-месечната воена офанзива на одметнатиот генерал за...

Има ли Хафтар уште некој трик, соочувајќи се со пропаста на...

Либиската национална армија претрпе значително уназадување во изминатите неколку недели, како резултат на офанзивите на силите на меѓународно признаената влада (ГНА) кои ја вратија...

Се гледа крајот на „бесконечната војна“?

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера повторно ја изрази неговата желба за целосно воено повлекување од Авганистан. Иако Трамп не наведе датум за повлекувањето, среде...

Моќниот непријател и „отпишаниот“ либиски генерал разменија закани

Турција жестоко ќе одговори на секој напад од страна на Халифа Хафтар врз турските интереси во Либија, истакна претставник на турската власт неколку часа...

Хутите тврдат дека саудиската коалиција извела воздушни напади врз јеменски провинции

Коалицијата предводена од Саудиска Арабија извела најмалку десетина воздушни напади врз северозападните и централните провинции во Јемен во раните утрински часови, соопшти бунтовничкото движење...

Разгневениот либиски генерал го губи тлото под нозете во неговата војна

Либиската национална армија (ЛНА) на Халифа Хафтар соопшти дека ќе прекине со огнот за време на светиот месец на рамазан. Но пријателите на генералот...

Ветувањето на Хафтар делува далеку од остварливо по едногодишната војна

Кампањата ќе биде брза. Ова беше ветувањето на одметнатиот либиски генерал Халифа Хафтар до неговите поддржувачи дома и во странство кога ја покрена офанзивата...

Германија им суди на поранешни припадници на сирискaта тајна полиција

Двајца поранешни припадници на тајната полиција на Сирија беа изведени пред суд во Германија обвинет за злосторства против човештвото, за нивната улога во центарот...

Талибанците се судрија со армијата наспроти мировниот договор

Десетици луѓе загинаа во судирите помеѓу армијата и талибанците во Авганистан во изминатите 24 часа, соопштија властите во Кабул, додека САД се обидуваат да...