16.5 C
Skopje
19.4.2019 - 13:14

Ознака: војдан чернодрински

Новиот театар во Прилеп ќе почне да се гради во 2020...

Во наредните три-четири години се очекува Прилеп да добие нов театар. До крајот на годинава треба да биде готов главниот проект, а од 2020...

„Љубовни пози на историјата“ на Горан Стефановски одиграна во Никшиќ

Театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп со претставата „Figurae, veneris, historiae“ („Љубовни пози на историјата“) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска, учествуваше на...

Во прилепскиот театар се поставува „Демократија“

Текстот е на Јосиф Бродски, а режијата на Кирил Петрески „Демократија“ е новата претстава што се подготвува во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Текстот е...

Праизведба на „Казимир и Каролина“ на Еден фон Хорват

Театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп вечерва премиерно на матичната сцена со почеток во 20 часот ќе ја изведе претставата „Казимир и Каролина“ од Еден...

Македонска (крвава) свадба

Војдан Чернодрински, своето најпознато драмско дело од жанрот трагедија, „Македонска крвава свадба“, го објавил во 1900 година во Софија. Приказната е инспирирана од краток...

Да се твори е вистинско задоволство

За долгогодишното искуство и фанатичната посветеност во создавањето на музиката, особено во театарот, композиторот Љупчо Константинов е исто така добитник на наградата за животно...

МТФ„Војдан Чернодрински“: Вечерва настапуваат Битолскиот театар со Доктор Фауст“ и Прилепскиот...

Втор ден од 53-то издание на МТФ„Војдан Чернодрински“, кој синоќа започна во ЦК„Марко Цепенков“ во Прилеп. Денеска напладне ќе се одржи трибината „Театарската критика...

Вечерва започнува 53 –то издание на МТФ„Војдан Чернодрински“

Вечерва започнува 53 - то издание на МТФ„Војдан Чернодрински“. Најпрво во 19.30 часот ќе биде отворена изложбата „Моќта на театарот“ на МНТ, за потоа...

Прилепски театар со „Обѕрни се во гнев“ гостува во Бугарија

Театарот „Војдан Чернодрински“ со претставата „Обѕрни се во гнев“ во режија на Kристина Димитрова утре гостува на Фестивалот на малите театарски форми во Враца,...

Од осми до 15 јуни 53-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

Од осми до 15 јуни во Прилеп ќе се одржи 53 издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. Ова денеска на прес конференција го соопшти уметничкиот...